Karolina Łachmacka

Pier Angeli

Pier Angeli
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Piękna amerykańska aktorka pochodzenia włoskiego. Jej pseudonim był rozdzielonym na dwa człony nazwiskiem. Naprawdę nazywała się Anna Maria Pierangeli. Urodziła się 19 czerwca 1932 roku we włoskim Cagliari w Sardynii.

Zadebiutowała u samego Vittorio de Sici w „Domani è troppo tardi” (1950) jako Mirella, tuż po tym, jak wypatrzył ją Léonide Moguy. Szybko dowiedziało się o niej Hollywood i już w 1951 roku na ekrany kin wszedł film wytwórni MGM z Pier w roli głównej, „Teresa”. Film reżyserował sam Fred Zinnemann, a debiutowali w nim też Rod Steiger oraz John Ericson. Recenzje były rewelacyjne, młodą Włoszkę porównywano do samej Grety Garbo. Dla MGM zagrała też w „The Light Touch” (1952) (partnerował jej Brytyjczyk Stewart Granger). Planowano kolejną hollywoodzką produkcję „Romeo i Julii” z Pier i Marlonem Brando w rolach głównych, ale po ogłoszeniu prac nad europejską wersją filmu ten pomysł pozostał w sferze planów. Szkoda, bo Pier i Marlon mogliby stworzyć naprawdę ciekawy duet w rolach werońskich kochanków.

W „Historii trzech miłości” zagrała z Kirkiem Douglasem. W jednej ze swoich autobiograficznych książek Kirk twierdzi, że on i Pier byli swego czasu zaręczeni. We „Flame and Flesh” (1954) Pier walczyła o mężczyznę z samą Laną Turner. Po odkryciu Leslie Caron osoba Pier poszła nieco w odstawkę i „wypożyczano” ją innym studiom, jak np. Warner Bros. (debiut Paula Newmana„Srebrny kielich”, 1956; dwa lata później ona i Newman zagrali razem w „Między liniami ringu”). Wcieliła się też w tytułową „Panią Niewiniątko” (1954), partnerując genialnego francuskiemu komikowi Fernandelowi. Pierwotnie to Pier miała zagrać rolę córki Anny Magnani w „Tatuowanej róży” (1956), niemniej interweniowała matka Pier i ostatecznie rolę zagrała siostra bliźniaczka aktorki, Marisa Pavan, zgarniając za nią nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Swój kontrakt z MGM zakończyła rolą w „Merry Andrew” (1957) z Danny’m Kaye’em.

Jak wspomniałam, Kirk Douglas twierdził, że był z aktorką zaręczony w latach 50. Niemniej miłością życia Pier był niewątpliwie James Dean. Dean i Angeli mieli nawet się pobrać, ale kolejny raz wtrąciła się jej matka. Pod jej naciskiem Pier zerwała z Jamesem i poślubiła śpiewającego aktora Vica Damone’a. Małżeństwo bez miłości było nieszczęśliwe i przetrwało zaledwie 5 lat. Pier urodziła Damone’owi syna, Perry’ego. W czasie rozwodu toczyła się bardzo nagłośniona sprawa o prawo do opieki nad dzieckiem. Drugiego męża, włoskiego kompozytora Armando Trovajoliego, Pier poślubiła w 1962 roku, ale po 7 latach i z nim się rozwiodła. Mieli syna, Andrew.

Pier nigdy nie pogodziła się z tragiczną śmiercią Jamesa Deana. Tuż przed śmiercią wyznała, że w swoim życiu kochała tylko jednego mężczyznę i to był właśnie on. Ostatnie lata życia spędziła w Wielkiej Brytanii i innych europejskich zakątkach. Choć zagrała kilka dobrych ról w niezłych filmach, nie są one dziś przez wielu pamiętane. Miała zagrać w „Ojcu chrzestnym”, ale nie dożyła jego realizacji. Zrujnowana finansowo, chora na nerwicę, przedawkowała środki uspokajającego. Spekulacje na temat rzekomego samobójstwa aktorki nigdy nie zostały potwierdzone.

Pier Angeli pochowana jest na Cimetière des Bulvis w Rueil-Malmaison, Hauts-de-Seine we Francji.

(Visited 91 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>