Karolina Łachmacka

Peggy Wood

Peggy Wood
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i sceniczna. Laureatka nominacji do Oscara i Złotego Globu dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Urodziła się 9.02.1892 roku.

Jej kariera trwała kilkadziesiąt lat. Rozpoczynała ją jako chórzystka rewiowa i udało jej się zostać szanowaną gwiazdą scen Broadwayu, jako aktorka i śpiewaczka. Debiutowała w „Kapryśnej Mariecie” w 1910 roku. W 1917 w „Maytime” zaśpiewała piosenkę „Will You Remember”. Wystąpiła w wielu przedstawieniach, a przełomem okazała się rola Portii w „Kupcu weneckim”. Pod koniec lat 20. występowała jako gwiazda na scenach nie tylko Nowego Jorku, lecz także Londynu. W 1941 roku miała premierę nowojorska inscenizacja sztuki Noela Cowarda pt. „Blithe Spirit” z Peggy Wood w roli Ruth. Coward napisał tę rolę z myślą o niej już na potrzeby pierwszej, londyńskiej wersji w 1929 roku, jednak wówczas obsadzono Fay Compton.

Na ekranie debiutowała rolę Eve McElwyn w „Almost a Husband” (1919) z Willem Rogersem. Preferowała jednak pracę w teatrze i kolejny film nakręciła dopiero w 1929 roku. Zagrała główną rolę w „Handy Andy” (1934, ponownie z Rogersem), a także wystąpiła w filmie „Jalna” (1935). W „Narodzinach gwiazdy” (1937) pojawia się w niewielkiej rólce recepcjonistki w wytwórni filmowej, która radzi głównej bohaterce, granej przez Janet Gaynor, by ta wracała do domu.

Pod koniec lat 40. Peggy powierzono główną rolę w serialu telewizyjnym „Mama”, który opierał się na „I Remember Mama”, na podstawie której to powstał film z Irene Dunne w roli głównej w 1948 roku. Serial cieszył się powodzeniem i zapewnił Peggy dwie nominacje do nagrody Emmy. Grała w telewizji dosyć często, m.in. w innym serialu telewizyjnym pt. „The Nurses”. Na planie tego serialu spotkała się ponownie z Ruth Gates, która grała jej siostrę Jenny w serialu „Mama”. W 1963 roku obie panie zagrały na scenach off-broadwayowskich w jednoaktowym przedstawieniu „Opening Night”.

Ostatnią rolą filmową Peggy Wood i jednocześnie tą najbardziej znaną jest Matka Przełożona w „Dźwięku muzyki” (1965) z Julie Andrews w roli głównej. Za swoją kreację Peggy otrzymała nominacje do Oscara i Złotego Globu. Ciekawostką jest, że jej partie wokalne zostały zdubbingowane przez Margery McKay, choć sama Wood dysponowała dobrym wokalem. Po roli w tym filmie zagrała jeszcze kilka ról telewizyjnych, ale nigdy nie wróciła na duży ekran.

Peggy w 1941 roku wydała swoją pierwszą autobiografię, zatytułowaną „How Young You Look”. W 1963 ukazała się kontynuacja, „Arts and Flowers”. Napisała też biografię Johna Drew, jest współautorką sztuki „Miss Quis”, a także autorką powieści „The Star Wagon”.

Swego czasu Peggy była prezesem of American National Theatre and Academy. Była dwukrotnie zamężna. Jej pierwszy małżonek, John A.V. Weaver, zmarł przedwcześnie na gruźlicę. Mieli syna, Davida, urodzonego w 1927 roku. Drugim mężem aktorki był Will Walling (ich małżeństwo trwało do jego śmierci w 1973 roku). Sama Peggy zmarła 18 marca 1978 roku w Stamford w Connecticut na skutek udaru.

(Visited 31 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>