Karolina Łachmacka

Peggy Shannon

Peggy Shannon
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa i sceniczna, która karierę robiła w latach 20. i 30. ubiegłego wieku. Urodziła się jako Winona Sammon w Pine Bluff w Arkansas 10.01.1910 roku. W wieku zaledwie 13 lat, w 1923 roku, została jedną z dziewcząt rewii Florenza Ziegfelda, choć twierdziła, że lat ma 17. Występowała w rewii przez dwa sezony. Chciała jednak grać poważne, dramatyczne role, a nie wdzięczyć się w rewii jako jedna z wielu ślicznotek. W latach 1926-1929 grała w aż 15 sztukach, ale żadna nie odniosła sukcesu.

W tym czasie Peggy poznała innego aktora próbującego szczęścia, Alana Davisa, którego wzięła za męża. Grając na Broadwayu w 1931 roku została wypatrzona przez szefa produkcji Paramount Pictures, B.P. Schulberga. Podpisała kontrakt i wyruszyła do Hollywood. Zaledwie 2 dni po przybyciu do fabryki snów zastąpiła Clarę Bow w „The Secret Call” (aktorka doznała załamania nerwowego i nie mogła kontynuować pracy na planie). Okrzyknięto ją nową „It” Girl.

Peggy została wręcz zarzucona pracą. Zdarzało się, że spędzała na planie 16 godzin bez przerwy. Kiedy kończyła jeden film, z miejsca maszerowała na zdjęcia do kolejnej produkcji. Uznano ją za symbol mody, gdyż zawsze miała na sobie to, co stawało się modne dopiero 2 czy 3 miesiące później. W 1932 roku podpisała nowy kontrakt, tym razem z Foxem, i stała się znana jako bardzo problematyczna gwiazda. W kuluarach szeptano też, że jest alkoholiczką. W 1934 roku wróciła na Broadway, gdzie zagrała ukochaną początkującego Jamesa Stewarta w „Page Miss Glory”. W 1935 roku została zastąpiona w kolejnej sztuce. Prasa pisała, że powodem była infekcja zęba. Znów jednak za kulisami mówiono o alkoholowych ekscesach.

W 1936 roku wróciła do Hollywood rolą w „Youth On Parole”. Nie mogła jednak zapanować nad ciągotą do alkoholu. W 1940 poślubiła Alberta Robertsa (z pierwszym mężem rozwiodła się). 11 maja 1941 roku Roberts i inny człowiek z wytwórni, w której pracował, wrócili z wyprawy na ryby i znaleźli 31-letnią Peggy martwą, osuniętą wokół stołu, z papierosem w ustach i pustą szklanką obok. Nie żyła od 12 godzin. Autopsja wykazała, że przyczyną był atak serca, wywołany tragicznym wręcz stanem wątroby i ogólnym zatruciem organizmu alkoholem. Pochowano ją na Hollywood Forever Cemetery, a na jej nagrobku napisano „That Red Headed Girl, Peggy Shannon” (tłum. „Ta rudowłosa dziewczyna, Peggy Shannon”).

Trzy tygodnie po jej odejściu Albert Rogers popełnił samobójstwo, strzelając sobie w głowę. Siedział w tym samym krześle, w którym znaleziono ciało Peggy. Jego notka pożegnalna mówiła o miłości do zmarłej żony i niemożności dalszej egzystencji bez ukochanej.

(Visited 15 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>