Karolina Łachmacka

Peggy Lee

Peggy Lee
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów i aktorka, zdobywczyni wielu nagród, w tym Grammy (i łącznie 12 nominacji do tej nagrody), a także nagrody honorowej Grammy i nominacji do Oscara dla najlepszej aktorki drugiego planu.

Norma Deloris Egstrom urodziła się 26 maja 1920 roku w Jamestown w Północnej Dakocie jako siódme z ośmiorga dzieci rodziny szwedzko-norweskiego pochodzenia. Jej ojciec, Marvin Egstrom, pracował na Midland Continental Railroad, matka zaś zmarła kiedy Peggy miała zaledwie 4 lata.

Peggy śpiewała profesjonalnie dla KOVC radio. Potem wykonywała utwory w Valley City, a jej udział sponsorowała lokalna restauracja, stawiając jej posiłek. Już w czasach szkoły średniej dorabiała sobie występami radiowymi.

W wieku 17 lat zmieniła imię na Peggy Lee i wyjechała do Los Angeles. Do Północnej Dakoty wróciła tylko na tonsillektomię, czyli zabieg polegający na usunięciu migdałków. Potem wyjechała do Chicago, gdzie uwagę zwrócił na nią Benny Goodman. Dołączyła do jego grupy na dwa lata w 1941 roku.

Już w 1942 roku Peggy Lee nagrała swój pierwszy przebój „Somebody Else Is Taking My Place”. Potem był kolejny „Why Don’t You Do Right?”, który sprzedał się w niezwykle wielkiej ilości egzemplarzy. Zagrała w „Stage Door Canteen”. W 1943 roku rozstała się na jakiś czas z zespołem, bo zakochała się w gitarzyście, którego poślubiła i z którym miała córkę, Nicki, swoje jedyne dziecko.

Peggy zagrała w kilku filmach, m.in. w nowej wersji „The Jazz Singer” (1952). W 1955 wystąpiła w „Pete Kelly’s Blues” i zdobyła nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej (wygrała Jo Van Fleet za rolę w „Na wschód od Edenu”).

Po śmierci aktorki zabrakło dla niej miejsca w memorialu Akademii Filmowej roku 2002. Rodzina Peggy zwróciła się w tej sprawie z zapytaniem do szacownego jej grona. Wówczas odpowiedziano, że Lee nie była odpowiednio „zasłużona dla przemysłu filmowego”. Niemniej w memorialu pokazano wokalistkę Aaliyah, która znana była ze średniego filmiku, „Romeo musi umrzeć”. Dla nominowanej do Oscara Peggy Lee, podobnie jak Dorothy McGuire, zabrakło miejsca.

Peggy śpiewała nawet na wózku inwalidzkim, kiedy miała siedemdziesiąt parę lat, ale wciąż uwodziła publikę. Zmarła na skutek komplikacji związanych z cukrzycą i atakiem serca. Na jej grobie wygrawerowano napis „Muzyka jest oddechem mego życia”.

(Visited 18 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>