Karolina Łachmacka

Peggy Cass

Peggy Cass
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka teatralna i ekranowa. Przyszła na świat 21.05.1924 roku. Znana przede wszystkim z roli Agnes Gooch w „Auntie Mame”. Zagrała zarówno w wersji scenicznej, jak i filmowej (teatralna zapewniła jej nagrodę Tony, kinowa – nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej). Znana była nie tylko jako aktorka, ale także satyryk, prowadząca teleturnieje, czy różnego rodzaju imprezy.

Aktorstwem zainteresowała się podczas nauki w Cambridge Latin School, co ciekawe jednak nie zagrała w szkolnym kole teatralnym ani jednej roli mówionej. Po zakończeniu szkoły rozpoczęła poszukiwania pracy aktorki. W końcu udało jej się „odziedziczyć” rolę w „Urodzonych wczoraj”, gdzie grała wcześniej Jan Sterling. Na Broadwayu debiutowała w „Touch and Go” w 1949 roku.

Rolą, z którą pozostaje najbardziej utożsamiana, jest Agnes Gooch w musicalu „Auntie Mame”, zekranizowanym w 1958 roku. Na Broadwayu za tę samą rolę otrzymała nagrodę Tony dla najlepszej aktorki drugoplanowej w musicalu. Pewnego razu wspominała dowcipną sytuację, kiedy światła na Broadwayu podświetlające nazwiska aktorów, którzy występowali w przedstawieniu, były częściowo popsute i jej nazwisko było wyświetlane bez „C” na początku, czyli „Peggy -ass” (w języku angielskim „ass” oznacza „tyłek”).

W 1960 roku aktorka była jednym z dziewięciu członków obsady wznowionej sztuki „A Thurber Carnival„. W 1964 wystąpiła w kolejnej adaptacji sztuki autora „Auntie Mame”, zatytułowanej „First Lady: My Thirty Days in the White House”.

Na ekranie grała bardzo rzadko, częściej w telewizji, niż w filmach pełnometrażowych. Jednym z bardziej znanych z jej udziałem jest oryginalna wersja komedii „Jeśli dziś wtorek – jesteśmy w Belgii” (1969) w gwiazdorskiej obsadzie.

Peggy zmarła na niewydolność serca w Nowym Jorku 8 marca 1999 roku, w wieku niespełna 75 lat. Odeszła w Memorial Sloan-Kettering Cancer Center, gdzie leczy się nowotwory, ale nie ujawniono, czy aktorka cierpiała na raka. Przeżył ją jej mąż, poślubiony w 1979 roku Eugene Feeney. Była bezdzietna.

(Visited 16 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>