Karolina Łachmacka

Peggy Ashcroft

Peggy Ashcroft
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Aktorka brytyjska, która swoim udziałem zaszczyciła film, teatr, radio i telewizję. Urodziła się 22.12.1907 roku. Ukończyła Central School of Speech and Drama. Sławę w środowisku teatralnym przyniosła jej rola Desdemony u boku Paula Robesona w „Otellu” w 1931 roku.

Prawdziwym przełomem okazała się jednak jej rola szekspirowskiej Julii w New Theatre, kiedy to John Gielgud i Laurence Olivier wymieniali się rolami Romea i Merkucja. Przez resztą kariery pozostała na piedestale sławy, grając m.in. w „Trzech siostrach”, „Dziedziczce”, „Wojnie państwa Rose”, czy też „Poskromieniu złośnicy”. Grała też w szekspirowskich sztukach, jak „Henryk VI”, czy też „Ryszard III”.

Zagrała w zaledwie 15 filmach, ale dzięki nim pamiętana jest przez wielu kinomanów. Pierwszy jej dość pamiętny obraz to „39 kroków (1935) Alfreda Hitchcocka z Robertem Donatem, gdzie zagrała epizodyczną rolę.

W 1937 roku pojawiła się w 30-minutowym fragmencie „Wieczoru trzech króli”, zrealizowanym dla telewizji. Jest to pierwsza wersja telewizyjna szekspirowskiego dzieła. Partnerowała jej koleżanka po fachu, która niebawem także zrobiła karierę w Stanach – Greer Garson.

W wieku 77 lat zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w „Podróży do Indii” (1984) Davida Leana.

W latach 80. zagrała też w serialu brytyjskim „Klejnot w koronie”, zdobywając nagrodę telewizyjną BAFTA.

Trzykrotnie zamężna, miała dwoje dzieci z ostatniego małżeństwa. Podczas realizacji „Otella” romansowała też z Paulem Robesonem. Umarła na wskutek wylewu, w wieku 83 lat. Spoczywa w Westminster Abbey.

(Visited 32 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>