Karolina Łachmacka

Patty McCormack

Patty McCormack
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka. Urodziła się 21.08.1945 roku. W wieku niespełna 12 lat nominowano ją do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za jej rolę pozornie dobrej dziewczynki w filmie „The Bad Seed” u boku Nancy Kelly i Eileen Heckart. Jej ojciec był strażakiem, a matka zawodowo uprawiała wrotkarstwo. W wieku 4 lat była już dziecięcą modelką, a jako 7-latka zaczęła pracę w telewizji. Na Broadwayu debiutowała w „Touchstone” w 1953 roku.

Rok później wystąpiła jako dziecięca seryjna morderczyni Rhoda Penmark w „The Bad Seed” (1954). Dwa lata później na ekrany weszła kinowa wersja, gdzie powtórzyła swoją rolę i otrzymała nominacje do Oscara i Złotego Globu. Jako „dorosła” aktorka występowała już jako Patricia McCormack, ale głównie w telewizji i w drugoplanowych rolach. Zagrała w operze mydlanej, „Dallas”, a także przeboju z Angelą Lansbury „Napisała: Morderstwo„. Wystąpiła też w „Rodzinie Soprano”. Gościnnie pojawiła się też w świetnym serialu „Chirurdzy”.

Patty w 1967 roku wyszła za amerykańsko-włoskiego restauratora Boba Catanię. Mają dwoje dzieci, jednak rozwiedli się. Patty McCormack jest ostatnią żyjącą członkinią obsady filmu Orsona Wellesa „Don Kiszot”, który nigdy się nie ukazał. Trwają prace nad zebraniem materiału filmowego w całość i pokazaniem go światu.

(Visited 23 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>