Karolina Łachmacka

Patsy Kelly

Patsy Kelly
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, znana przede wszystkim z Broadwayu i ról komediowych. Na świat przyszła jako Sarah Veronica Rose Kelly w rodzinie irlandzkich emigrantów 12.01.1910 roku. Na Broadwayu zadebiutowała już w wieku 18 lat.

W 1930 i 1931 roku występowała u producenta Earla Carrolla w jego musicalach „Sketches” oraz „Vanities”. Występowała też z Frankiem Fayem – znanym komikiem scenicznym, bardziej znanym jako pierwszy mąż Barbary Stanwyck. W 1933 Hal Roach zaprosił Patsy do występów w serii komediowych krótkometrażówek z Thelmą Todd. Tych kilka krótkich filmów stworzyło odwieczny wizerunek Kelly – wścibskiej i dowcipnej, przyjaznej dziewczyny.

W 1934 Patsy zagrała drugoplanową rolę w filmie „Dziewczyna z Missouri”. Stworzyła tam ciekawą postać Kitty, przyjaciółki Eadie (Jean Harlow).

Kelly nigdy nie zrobiła prawdziwej kariery. Powodem tego było jej otwarte przyznanie się do swego homoseksualizmu. Aktorka bez żenady stwierdziła, że jest lesbijką. W ówczesnym Hollywood szczerość nie popłacała. Kiedy przestały napływać kolejne propozycje, Patsy została gospodynią domową, przyjaciółką, a także kochanką Tallulah Bankhead.

W latach 50. udało jej się wystąpić w kilku produkcjach telewizyjnych. W 1968 zagrała Laurę-Louise w „Dziecku Rosemary” Romana Polańskiego. Na Broadway wróciła w wieku ponad 60 lat. Zagrała dość typową dla siebie postać w musicalu „No, No, Nanette”, za co otrzymała nagrodę Tony. Jedną z ostatnich ról na ekranie była postać gospodyni domowej Schmauss w „Zwariowanym piątku” z Barbarą Harris i Jodie Foster w rolach głównych. Zmarła w wieku 71 lat na raka w kalifornijskim Woodland Hills.

(Visited 24 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>