Karolina Łachmacka

Patricia Neal

Patricia Neal
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Patricia Neal (w rzeczywistości Patsy Louise Neal) urodziła się w Packard w stanie Kentucky, 20.01.1926 roku, lecz dorastała w Knoxville w stanie Tennessee. Studiowała się w Northwestern University. Niebawem przeniosła się do Nowego Jorku i po kilku miesiącach dostała pracę w teatrze. W wieku 21 lat zagrała w „Another Part of The Forest”, za rolę którą odebrała w 1947 roku nagrodę Tony. Na ekranie zadebiutowała w „John Loves Mary” (1949).

Na planie filmu „The Fountainhead” (1949) grała u boku gwiazdora i uwodziciela, Gary Coopera. Ich romans miał początek dwa lata wcześniej. Patricia zaszła w ciążę. Cooper był żonaty i miał już córkę, Marię. Nie mógł opuścić rodziny, dlatego oboje zadecydowali, że Patricia podda się aborcji. Aktorka wspominała, że zabieg przeprowadzono bardzo niechlujnie i przez wiele miesięcy miała problemy z narządami rodnymi. Gary zawiózł ją do „lekarza” i przywiózł. Patricia powiedziała, że położyli się z Gary’m na podłodze i płakali z powodu tego, jak potoczyło się ich życie. Siłą rzeczy romans aktorki z dwukrotnym zdobywcą Oscara skończył się właśnie wtedy, ale nigdy nie żywili do siebie nienawiści. Patricia po latach wyznała, że usunięcie ciąży było decyzją, której w życiu najbardziej żałuje.

W 1951 roku na przyjęciu u Lillian Hellman aktorka poznała brytyjskiego pisarza Roalda Dahla, którego poślubiła dwa lata później. W 1955 roku przyszła na świat ich córka, jednak dziewczynka zmarła w wieku pięciu lat wskutek komplikacji po śwince. W sumie mają pięcioro dzieci.

Przez lata zniosła wiele tragedii. Jej córka Olivia zmarła w 1961 roku, a rok później wypadkowi uległ jej czteromiesięczny syn. W 1964 roku odebrała Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za rolę w filmie Hud” (1963). W 1965 roku podczas ciąży, miała aż trzy wylewy. Dzięki rehabilitacji i ogromnym wsparciu ze strony męża, Patricia odzyskała zdolność mowy i chodzenia. W sierpniu urodziła szczęśliwie córkę. Oferowano jej rolę pani Robinson w „Absolwencie” (1967), ale Patricia odrzuciła tę ofertę, ponieważ nie chciała nadwyrężać zdrowia. Zagrała natomiast w „The Subject Was Roses” (1968), za co uhonorowano ją nominacją do Oscara.

Za rolę w telewizyjnym filmie „The Homecoming: A Christmas Story” otrzymała Złoty Glob. Zagrała też epizod w serialu „Domek na prerii” (1975). W 1981 roku Glenda Jackson zagrała ją w filmie „The Patricia Neal Story”, gdzie rolę jej męża grał Dirk Bogarde. Niestety małżeństwo Patricii i Richarda rozpadło się, kiedy Patricia odkryła, że mąż zdradza ją z jej najlepszą przyjaciółką, Felicity Crosland. Rozwód orzeczono w 1983 roku. W 1988 ukazała się autobiografia aktorki – „As I Am”.

Patricia Neal mieszkała w Nowym Jorku. Udzielała się w akcjach na rzecz ochrony nienarodzonych dzieci, otwarcie opowiadając o aborcji, jakiej poddała się w młodości i o traumie, jaką ona wywołała w jej życiu. Aktorka zmarła 8 sierpnia 2010 roku w Edgartown w stanie Massachusetts na raka płuc.

(Visited 37 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>