Karolina Łachmacka

Pamela Tiffin

Pamela Tiffin
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka. Urodziła się 13 października 1942 roku w Oklahoma City, ale dorastała w Chicago. Ledwie zdążyła wejść w wiek nastoletni, a już została modelką. Przeprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie miała rozwijać karierę modelki i pójść do college’u. Niemniej Pamela odniosła ogromny sukces w zawodzie modelki i jasnym było, że szkoła musi zejść na drugi plan.

Podczas podróży do Kalifornii poznała prominentnego producenta filmowego, Hala B. Wallisa, męża nominowanej do Oscara za „Długi tydzień w Parkman” (1958) Marthą Hyer. Wallis był zachwycony Pamelą nie tylko dzięki jej urodzie, ale też poczuciu humoru i dystansowi do samej siebie. Obsadził ją w roli Nellie Ewell w ekranizacji dzieła Tennessee Williamsa „Summer and Smoke” (1961). W tym samym roku zagrała w komedii „Raz, dwa, trzy” (1961) Billy’ego Wildera głupiutką, ale zabawną Scarlett Hazeltine. Jej bohaterka przybywa do podzielonych na wschodnią i zachodnią części Niemiec, gdzie poznaje rewolucjonistę, miłośnika Lenina, i zachodzi z nim w ciążę po sekretnym zamążpójściu. Wiele kłopotów sprawia przez to samemu Jamesowi Cagneyowi, który musi jej pilnować jako bogatej córki swego zwierzchnika. Rola ta przyniosła jej nominację do Złotego Globu dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Nominowano ją też w kategorii najbardziej obiecująca debiutantka.

W 1963 roku zagrała w „Zakochanych stewardesach” z Dolores Hart i Karlem Maldenem. Dwa lata później zagrała w „Na szlaku Alleluja” z Burtem Lancasterem i Lee Remick, a w 1966 w „Ruchomym celu” z Paulem Newmanem. Po rozpadzie jej pierwszego małżeństwa wyjechała do Europy. W 1974 roku wyszła za Edmondo Danona, z którym jest do dziś i z którym ma dwie córki, Echo i Aurorę. Po ponownym zamążpójściu porzuciła karierę na rzecz życia rodzinnego.

(Visited 27 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>