Nina Foch | Kinetoskop - recenzje, artykuły filmowe
 Karolina Łachmacka

Nina Foch

Nina Foch
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka holenderskiego pochodzenia. Nina Consuela Maud Foch urodziła się 20 kwietnia 1924 roku w holenderskim Leiden jako córka amerykańskiej aktorki Consueli Flowerton i holenderskiego dyrygenta Dirka Focha. Małżeństwo jej rodziców rozpadło się bardzo szybko i Consuela zabrała małą Ninę do swojej ojczyzny. Dziewczynka dorastała w Nowym Jorku, gdzie matka zachęcała ją do rozwijania artystycznych talentów. Nina grała na pianinie i interesowała się sztuką, ale najbardziej pokochała aktorstwo.

Popularność zyskała już w latach 40., grając eleganckie, często pochodzące z zagranicy damy. Jednak dopiero w latach 50. powierzono jej role, dzięki którym zapamiętała ją szeroka publiczność i krytyka. W 1951 roku na ekrany kin wszedł „Amerykanin w Paryżu” Vincente Minnelli’ego z Gene’em Kelly i debiutującą na ekranie Leslie Caron. Rola Niny była drugoplanowa, ale jej elegancja i urok sprawiły, że nie dała o sobie zapomnieć. „Amerykanin w Paryżu” otrzymał Oscara za rok 1951 dla najlepszego filmu.

W 1952 roku MGM obsadziło Ninę w nieznacznej roli Marii Antoniny w Scaramouche, przygodowym romansie z Stewartem Grangerem w roli tytułowej, a także grającymi zakochane w nim kobiety Janet Leigh i Eleanor Parker. W 1954 roku zagrała wraz z gwiazdorską obsadą w „Radzie nadzorczej”. Rola ta przyniosła jej jedyną nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Niebawem Cecil B. DeMille powierzył jej rolę córki faraona, która ratuje życie małemu niemowlęciu, Mojżeszowi, w widowiskowych „Dziesięciu przykazaniach”.

Aktorka wystąpiła też w licznych produkcjach telewizyjnych, m.in. kultowym dziś amerykańskim serialu o Columbo.

Od lat 60. Nina jest nauczycielką aktorstwa, konkretnie uczy przedmiotu „reżyserowanie aktora”. Przez lata pozostawała też ekskluzywnym doradcą do spraw scenopisów przy różnych produkcjach. Od 40 lat mieszka w Los Angeles. Ma jednego syna i trzykrotnie była zamężna; każdy z tych związków zakończył się rozwodem. Zmarła 5 grudnia 2008 roku.

(Visited 33 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>