Karolina Łachmacka

Nina Foch

Nina Foch
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka holenderskiego pochodzenia. Nina Consuela Maud Foch urodziła się 20 kwietnia 1924 roku w holenderskim Leiden jako córka amerykańskiej aktorki Consueli Flowerton i holenderskiego dyrygenta Dirka Focha. Małżeństwo jej rodziców rozpadło się bardzo szybko i Consuela zabrała małą Ninę do swojej ojczyzny. Dziewczynka dorastała w Nowym Jorku, gdzie matka zachęcała ją do rozwijania artystycznych talentów. Nina grała na pianinie i interesowała się sztuką, ale najbardziej pokochała aktorstwo.

Popularność zyskała już w latach 40., grając eleganckie, często pochodzące z zagranicy damy. Jednak dopiero w latach 50. powierzono jej role, dzięki którym zapamiętała ją szeroka publiczność i krytyka. W 1951 roku na ekrany kin wszedł „Amerykanin w Paryżu” Vincente Minnelli’ego z Gene’em Kelly i debiutującą na ekranie Leslie Caron. Rola Niny była drugoplanowa, ale jej elegancja i urok sprawiły, że nie dała o sobie zapomnieć. „Amerykanin w Paryżu” otrzymał Oscara za rok 1951 dla najlepszego filmu.

W 1952 roku MGM obsadziło Ninę w nieznacznej roli Marii Antoniny w Scaramouche, przygodowym romansie z Stewartem Grangerem w roli tytułowej, a także grającymi zakochane w nim kobiety Janet Leigh i Eleanor Parker. W 1954 roku zagrała wraz z gwiazdorską obsadą w „Radzie nadzorczej”. Rola ta przyniosła jej jedyną nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Niebawem Cecil B. DeMille powierzył jej rolę córki faraona, która ratuje życie małemu niemowlęciu, Mojżeszowi, w widowiskowych „Dziesięciu przykazaniach”.

Aktorka wystąpiła też w licznych produkcjach telewizyjnych, m.in. kultowym dziś amerykańskim serialu o Columbo.

Od lat 60. Nina jest nauczycielką aktorstwa, konkretnie uczy przedmiotu „reżyserowanie aktora”. Przez lata pozostawała też ekskluzywnym doradcą do spraw scenopisów przy różnych produkcjach. Od 40 lat mieszka w Los Angeles. Ma jednego syna i trzykrotnie była zamężna; każdy z tych związków zakończył się rozwodem. Zmarła 5 grudnia 2008 roku.

(Visited 47 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>