Karolina Łachmacka

Nancy Kwan

Nancy Kwan
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka. Urodziła się w Hong-Kongu 19.05.1939 roku. Jej ojciec, architekt Kwan Wing Hong, był Chińczykiem, a matka, Marquita Scott, szkocką modelką. Jej rodzice rozwiedli się, kiedy miała 2 lata.

Nancy skończyła szkołę baletową Royal Ballet School i tańczyła m.in. w „Jeziorze łabędzim”. Otrzymała wówczas dyplom uprawniający ją do nauczania baletu.

Nancy została odkryta przez Raya Starka. Od lat, jeśli film przewidywał udział bohaterów o korzeniach azjatyckich, używano makijażu i zatrudniano białych aktorów. Dobrym na to przykładem jest film „Ziemia błogosławiona” (1937), gdzie Luise Rainer i Paul Muni grają postaci mieszkające w Azji. Uroda Nancy była jednak urzekająca, co widać na załączonym zdjęciu. Jako połączenie Azjatki i Europejki jej rysy, oryginalnie azjatyckie i nieco złagodzone siłami Starego Kontynentu, wykreowały ją na świetną kandydatkę do głównej roli w „Świecie Suzie Wong” (1960). Nancy zagrała tam prostytutkę, która urzeka artystę, Roberta Lomaxa (William Holden). W 1961 roku za rolę tę przyznano jej, wraz z Hayley Mills i Iną Balin, Złoty Glob dla najbardziej obiecującej aktorki.

Kolejnym obrazem w dorobku Kwan był film „Flower Drum Song” (1961). Wraz z tą rolą Nancy niekwestionowanie stała się najbardziej znaną aktorką euroazjatycką. W 1963 roku Nancy wystąpiła w wykreowanym specjalnie dla niej rodzaju fryzury zwanej „bobem”. Całe lata 60. pozostała aktywna zawodowo, ale nigdy nie powtórzyła sukcesu swojej debiutanckiej roli.

Dwukrotnie stawała na ślubnym kobiercu. Pierwszym jej mężem był austriacki narciarz Peter Pock, z którym miała swoje jedyne dziecko, Bernharda Pocka, zwanego Bernie’em. Bernie często występował jako kaskader. W 1996 roku zmarł na AIDS – zaraziła go jego własna żona. Miał zaledwie 33 lata. Nancy przelała swój ból na kartki papieru i wydała wspomnienia o swoim synu.

W 1972 roku wróciła do Hong-Kongu, gdzie umierał jej ojciec. Po jego śmierci wyszła ponownie za mąż, tym razem za Norberta Meisela, i wróciła do USA. Obecnie udziela się politycznie, wspierając Azjatów mieszkających w USA.

(Visited 14 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>