Karolina Łachmacka

Nancy Kelly

Nancy Kelly
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Urodziła się 25.03.1921 roku. Od dzieciństwa na ekranie, była bardzo popularną dziecięcą aktorką. Przez lata pracowała też jako fotomodelka i swego czasu mówiono o niej jako o najczęściej fotografowanej dziewczynce Ameryki. Nancy z sukcesem z dziecięcej ozdoby ekranu przeobraziła się w dojrzałą, piękną i cenioną aktorkę filmową i sceniczną, która zdobywała najwyższe trofea (nominacja do Oscara i nagroda Tony).

Na ekranie debiutowała mając kilka miesięcy. Miała kilkuletnią przerwę, podczas której wyrosła na piękną panienkę i w 1939 roku pojawiła się jako Zee w filmie „Jesse James” (1939) z Tyrone’em Powerem w roli tytułowej. W dramacie „Stanley and Livingstone” (1939) partnerowała samemu Spencerowi Tracy. Wystąpiła w westernie „Szeryf z pogranicza” (1939) z Randolphem Scottem. W 1940 obsadzono ją w komedii romantycznej „Private Affairs” (1940) z Robertem Cummingsem. Inne jej filmy to m.in. „Parachute Battalion” (1941), „Scotland Yard” (1941), „Fly-By-Night” (1942), „Show Business” (1944). Kiedy jej kariera zdawała się nie rozwijać, postanowiła występować w telewizji (wówczas to medium dopiero „raczkowało”). Występowała na Broadwayu, gdzie powierzono jej główną rolę w „The Bad Seed”. Sztukę przeniesiono na ekran z wielkim powodzeniem i Nancy zdobyła nominację do Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.  Ta świetna kreacja nie stała się jednak żadnym przełomem w jej karierze filmowej i Nancy występowała w telewizji i teatrze.

Nancy była trzykrotnie zamężna i każdy z tych związków zakończył się rozwodem. Przez niecały rok była żoną laureata Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego za „Bosonogą contessę” (1954), Edmonda O’Briena. Jej drugim mężem był reżyser i operator Fred Jackman Jr. Z trzecim mężem ma jedyne dziecko, córkę Kelly, która przyszła na świat kilkanaście tygodni za wcześnie, w styczniu 1957 roku. Nancy zmarła 2 stycznia 1995 roku w kalifornijskim Bel Air na skutek powikłań związanych z cukrzycą. Miała 73 lata. Jest pochowana na Westwood Village Memorial Park Cemetery w Los Angeles.

(Visited 24 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>