Karolina Łachmacka

Nancy Carroll

Nancy Carroll
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa. Urodziła się 19.11.1903 roku. Karierę rozpoczynała w musicalach na Broadwayu. Debiutowała na ekranie w 1927 roku. Dzięki doświadczeniu muzycznemu stała się cennym nabytkiem Hollywood w erze raczkującego dźwięku. Stała się jedną z najlepszych aktorek klasycznego hollywoodzkiego kina.

Prawdą jest, że Nancy Carroll próbowała swoich sił przed kamerą już w 1918 roku, ale film ten zupełnie przepadł. Na 10 lat aktorka zniknęła z branży filmowej zanim tak naprawdę się w niej znalazła. Te 10 lat poświęciła scenie, ale wiedziała już, że jej celem było kino. Rolę w „Ladies Must Dress” (1928) otrzymała po tym, jak zauważono ją na Zachodnim Wybrzeżu. W tym samym roku podpisała kontrakt z Paramount. W 1928 roku zagrała w „Upadłym aniele”, „Manhattan Cocktail”. W 1929 zagrała w „Iluzji”, czy „Wilku z Wall Street”. Film „Easy Come, Easy Go” (1928) miał umocnić status gwiazdy Richarda Dixa. Udało się, ale niekwestionowaną jego gwiazdą została Nancy Carroll. Jej kolejny film, „Abie’s Irish Rose” (1928), był adaptacją sztuki, którą na Broadwayu grano kilka lat. Paramount prawa do ekranizacji zakupił za pół miliona dolarów, wówczas rekordową sumę. Nancy obsadzono w roli Rosemary Murphy. „Close Harmony” (1929) to pierwsza rola Carroll w filmie dźwiękowym i pierwszy film dźwiękowy Paramountu. Za rolę w „Diabelskich wakacjach” (1930) otrzymała nominację do Oscara. Choć nie wygrała, mówiono, że była tuż za zwyciężczynią, Normą Shearer.

Nancy stała się najpopularniejszą aktorką, otrzymując najwięcej poczty od fanów w całym Hollywood. Przez całe lata 30. była gwiazdą, jednak zdecydowała się na emeryturę po ostatnim filmie, „That Certain Age” (1938). Studio nie chciało zatrzymać jej, choć była megagwiazdą – Nancy uchodziła za niełatwą we współpracy, bo domagała się lepszych filmów i ambitniejszych ról.

Aktorka wróciła na scenę, a w 1950 roku zagrała w serialu „The Aldrich Family”. Rok później pojawiła się gościnnie w serialu „The Egg and I”, gdzie główną rolę grała jej córka, Patricia Kirkland.

Nancy była trzykrotnie zamężna. Z pierwszym mężem miała córkę, wyżej wymienioną Patricię. Patricia była żoną Donalda Bevana, autora sztuki, na bazie której powstał scenariusz do filmu Stalag 17” (1953) z oscarową rolą Williama Holdena. Patricia zmarła w 2000 roku, w wieku 75 lat.

Nancy zmarła 6 sierpnia 1965 roku, w wieku 61 lat, na atak serca. Znaleziono ją po tym, jak nie stawiła się w teatrze na przedstawienie, w którym miała zagrać.

(Visited 23 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>