Karolina Łachmacka

Monica Vitti

Monica Vitti
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Włoska aktorka, znana przede wszystkim z filmów Michelangelo Antonioniego. Urodziła się w Rzymie. Jako nastolatka brała udział w amatorskich sztukach teatralnych. Aktorstwo studiowała na Narodowej Akademii Dramatycznej w Rzymie.

Podróżowała z włoską trupą teatralną po Niemczech. Debiutowała u Ettore Scoli w „Ridere, ridere, ridere” (1954). W 1957 roku dołączyła do zespołu aktorskiego Michelangelo Antonioniego. W 1960 roku zagrała w jego filmie „Przygoda” i było to początkiem owocnej współpracy aktorki z mistrzem. Po dziś dzień Monica Vitti uchodzi za „aktorkę Antonioniego”. Ponoć Monica była nie tylko aktorką mistrza, lecz i jego przyjaciółką. Pomogła mu w uzbieraniu odpowiedniej kwoty, która pozwoliła na realizację filmu.

Kolejne filmy u reżysera, takie, jak „Noc”, „Zaćmienie” czy „Czerwona pustynia”, przyniosły jej uznanie krytyki. Monica swoich sił w Hollywood próbowała tylko raz. Po klapie filmu „Modesty Blaise” nie odważyła się spróbować ponownie.

Aktorka występowała też u innych cenionych reżyserów, jak Pier Paolo Pasolini („Włóczykij”) czy Luis Buñuel („Widmo wolności”). Napisała scenariusz, wyreżyserowała i zagrała w filmie „Sekretny skandal” (1989). Ostatni raz pojawiła się na ekranie w 1991 roku. Cztery lata później wyszła za Roberta Russo, z którym jest do dziś.

(Visited 46 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>