Karolina Łachmacka

Mona Maris

Mona Maris
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Gwiazda filmowa wywodząca się z Argentyny. Urodziła się w Buenos Aires 7 listopada 1903 roku jako Mona Maria Emita Cap de Vielle. Jej matka wywodziła się z Hiszpanii, ojciec z Francji, lecz oboje byli Baskami. Uczyła się w Anglii, Francji i Niemczech. W wieku 19 lat posługiwała się czterema językami.

Jej marzenie o byciu aktorką narodziło się podczas I wojny światowej. Przebywająca w szkole w Luders we Francji Mona przygotowywała i wystawiała małe przedstawienia teatralne dla żołnierzy, którzy tam stacjonowali. Niebawem udało jej się przekonać matkę, by pozwoliła jej na podróż do Anglii. Tam Mona odkryła, że kobiecie pozwala się na więcej, niż w Hiszpanii, czy krajach Ameryki Południowej. Początkowo miała zostać tam pół roku, ale przedłużyła swój pobyt o dwa lata. Dzięki argentyńskiemu ambasadorowi w Berlinie udało jej się przejść zdjęcia próbne dla niemieckiej wytwórni U.F.A. Productions. Mimo że kamera nie była zaopatrzona w film, Mona spodobała się ważnemu reżyserowi i dostała pięcioletni kontrakt. Jej babka niechętnie zgodziła się na podpisanie tej umowy.

Po zagraniu w czterech filmach Joe Schenck powiedział jej, że ma szansę na karierę w Hollywood. Mona pojawiła się w Stanach i zagrała w „The Apache”. Ostatni film aktorki to „Camilla” z 1984 roku. Jej kariera nie rozwinęła się przede wszystkim z powodu nieznajomości języka angielskiego. Choć Mona świetnie mówiła po niemiecku, francusku czy hiszpańsku, angielski przychodził jej bardzo trudno.

Maris była dwukrotnie zamężna. Jednym z jej mężów był znany reżyser Clarence Brown. Aktorka zmarła w Buenos Aires 23 marca 1991 roku po chorobie płuc.

(Visited 39 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>