Karolina Łachmacka

Mitzi Gaynor

Mitzi Gaynor
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, tancerka i piosenkarka. W dzieciństwie uczyła się baletu i od baletu rozpoczęła swoją przygodę z show biznesem. Ma na koncie główne role u boku największych gwiazd musicali w dziejach studyjnej ery Hollywoodu. Jej pierwsza ważna rola to Kathy Donahue w „Nie ma jak show” (1954), gdzie wystąpili też: Ethel Merman, Dan Dailey, młoda Marilyn Monroe, Donald O’Connor (Cosmo z „Deszczowej piosenki”), czy Johnnie Ray.

Jej najbardziej pamiętnym filmem jest musical „Les Girls. Roztańczone dziewczyny” (1957) z Kay Kendall i Gene’em Kelly w reżyserii George’a Cukora. Najlepszą rolę stworzyła zaś w „Południowym Pacyfiku”, otrzymując nominację do Złotego Globu dla najlepszej aktorki w komedii lub musicalu. Niespodziewanie, w wieku niespełna 29 lat zakończyła karierę filmową. Mimo to regularnie pojawiała się m.in. na galach wręczania Oscarów, gdzie śpiewała nominowane utwory. Kontynuowała natomiast karierę telewizyjną; w ciągu lat 60. i 70. wystąpiła w dziewięciu specjalnych produkcjach, które zdobyły łącznie 16 nominacji do Emmy.

4 grudnia 2006 roku zmarł Jack Bean, mąż Mitzi, z którym była 52 lata.

(Visited 40 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>