Karolina Łachmacka

Miriam Hopkins

Miriam Hopkins
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka. Nominowana do Oscara. Urodziła się w Savannah w Georgii, 18.10.1902 roku, a dorastała w położonym nieopodal Bainbridge. Uczyła się w Vermont i ukończyła Syracuse University. W 1930 roku oficjalnie zadebiutowała w „Fast and Loose”, tuż po podpisaniu kontraktu z Paramount Pictures.

Jej pierwszy wielki sukces to rola u Ernsta Lubitscha w „Złotych sidłach” (1932). Tam zaprezentowała swój talent, kreując postać inteligentnej, dowcipnej i zazdrosnej złodziejki. Jej inne filmy z tego okresu to „Uśmiechnięty porucznik” (1931), „Dr. Jekkyl i Mr. Hyde” (1931) czy „Barbary Coast” (1936). W 1935 zagrała Becky Sharp w ekranizacji powieści Williama Makepeace’a Thackeraya „Targowisko próżności”, za co otrzymała jedyną w karierze nominację do Oscara. W 1936 premierę miał film „Ich troje”, ekranizacja skandalicznej sztuki opowiadającej o związku lesbijskim dwóch nauczycielek pracujących w jednej szkole. Oczywiście w Hollywood 1936 roku temat miłości homoseksualnej nie mógł zostać realistycznie poruszony, tak więc film ma charakter dość pośredni. Wyreżyserował go William Wyler. Ten sam reżyser nakręcił jego remake w 1961 roku, tym razem z Audrey Hepburn oraz Shirley MacLaine.

Na planie filmu „Stara panna” (1939) spotkała się z Bette Davis i Errolem Flynnem. Bette i Miriam nienawidziły się. Na wieść o śmierci Miriam w 1972 roku zapytana o nią Bette powiedziała: „Mówi się, że kiedy ktoś umiera, trzeba mówić o nim dobrze. Miriam Hopkins nie żyje. Dobrze!”. Aktorki spotkały się ponownie grając przyjaciółki w „Starej znajomości” (1943). W jednej ze scen, w której grane przez nie bohaterki się kłócą, Bette mocno potrząsa Miriam. Davis nie ukrywała, że zagranie jej dało jej wiele przyjemności. Ponadto Bette w czasie trwania małżeństwa Miriam z reżyserem Anatole’em Litvakiem była jego kochanką.

Po roli w „Starej znajomości” Miriam przestała grać w filmach. Wróciła w świetnym stylu, drugoplanową rolą u boku Olivii de Havilland i Mongomery Clifta w „Dziedziczce” (1949). Za tę rolę otrzymała nominację do Złotego Globu. Talent komediowy zaprezentowała w klasycznej screwball comedy „The Mating Season” (1951), grając matkę Gene Tierney.

Co ciekawe, było kilka bardzo ważnych ról, które przeszło Miriam koło nosa a możliwe, że uczyniłyby z niej gwiazdę na miarę Bette Davis czy Katharine Hepburn. Miriam odrzuciła rolę Ellie Andrews w „Ich nocach” (1934). Była też jedną z kandydatek do roli Scarlett O’Hary. Przemawiał za nią atut, którego nie posiadała żadna z jej kontrkandydatek. Była rodowitą kobietą Południa. Urodziła się przecież w Georgii i tam wychowała. Ale testy próbne wypadły słabo. Publiczność nie chciała widzieć Hopkins w tej roli. Ona sama nie pasowała do tej roli urodą, temperamentem czy stylem aktorskiej gry. Ponadto była za stara (grając Scarlett miałaby 37 lat).

Aktorka była czterokrotnie zamężna i za każdym razem się rozwodziła. W 1932 roku adoptowała syna, Michaela.

Miriam od początku swojej przygody w Hollywood wzbudzała duże zainteresowanie swoim sposobem bycia. Miriam uchodziła za nerwową, neurotyczną histeryczkę. W jej domu miały miejsce niekontrolowane imprezy, wręcz orgie, często biseksualne. Sama Miriam według wielu była biseksualistką. Ponoć obiektem jej zainteresowania była właśnie Bette Davis, jednak po odrzuceniu jej awansów, zaczęła się wielka wojna między obiema aktorkami.

(Visited 13 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>