Karolina Łachmacka

Mildred Natwick

Mildred Natwick
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktora charakterystyczna, znana ze sceny i ekranu. Laureatka nominacji do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Urodziła się w Baltimore w stanie Maryland 19.06.1905 roku i była profesjonalnie przygotowana do zawodu aktorki, ukończyła bowiem wydział sztuk teatralnych w Bennett College. Zanim debiutowała na Broadwayu w sztuce „Carry Nation”, przemierzyła Amerykę wzdłuż i wszerz z grupą teatralną i przeróżnymi przedstawieniami.

W latach 30. podjęła współpracę z zaprzyjaźnionym twórcą, aktorem, producentem i reżyserem, Joshuą Loganem (prywatnie swego czasu mężem Barbary O’Neil). Na ekranie debiutowała w wieku 35 lat jako prostytutka Freda w „Długiej drodze do domu” (1940) w reżyserii Johna Forda. W 1945 zagrała właścicielkę kamienicy w „The Enchanted Cottage” (1945) Johna Cromwella z Dorothy McGuire, Spring Byington i Robertem Youngiem. Nie od razu udało jej się zapewnić sobie ustabilizowaną pozycję w świecie filmu. Wiedziała, że w Hollywood czeka ją co najwyżej kariera aktorki charakterystycznej, dlatego nigdy nie zapomniała o scenie. Dwukrotnie zdobyła nominacje do nagrody Tony.

Mimo wszystko Mildred często grała u Forda, w u którego debiutowała. Pojawiła się w „Trzech ojcach chrzestnych” (1948), „Nosiła żółtą wstążkę” (1949), „Spokojny człowiek” (1952). Często grywała malutkie role w filmach, kiedy to pojawiała się w zaledwie jednej scenie, m.in. u Hitchcocka w „Kłopotach z Harry’m” (1958). Rola w „Boso w parku” (1967), gdzie zagrała matkę Jane Fondy, zapewniła jej jedyną nominację do Oscara, dla najlepszej aktorki drugiego planu. Sporą popularnością cieszyła się dzięki rolom w telewizji (dwie statuetki Emmy). Jej ostatnia rola to Madame De Rosemonde w „Niebezpiecznych związkach” (1988).

Aktorka zmarła 25 października 1994 roku na raka w Nowym Jorku.

(Visited 28 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>