Karolina Łachmacka

Mildred Dunnock

Mildred Dunnock
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Wybitna aktorka amerykańska. Urodziła się 25.01.1901 roku. Miała na koncie 2 nominacje do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Poza filmem, tworzyła świetne kreacje w telewizji i na deskach teatru. O sobie powiedziała, że jest zupełnie zwyczajną osobą, która nie wzbudza większych emocji, dlatego właśnie lubiła grać te wszystkie role, które tak bardzo różniły się od niej samej i pozwoliły jej na pokazanie gamy uczuć, których nie doświadczała na co dzień.

Zanim została aktorką, pracowała jako szkolna nauczycielka. Pierwsze kroki w aktorstwie stawiała już po 30. Nie była pięknością i wiedziała o tym, że na ekranie czeka ją na pewno kariera aktorki charakterystycznej. Po kilku rolach na Broadwayu odniosła duży sukces w sztuce Emlyna Williamsa „The Corn Is Green” z 1940 roku. W 1945 debiutowała na ekranie, powtarzając swoją kreację u boku Bette Davis w filmowej wersji sztuki.

W latach 40. Mildred pozostała aktorką przede wszystkim teatralną. Wystąpiła w prequelu „Małych lisków” Lillian Hellman, „Another Part of the Forest” (sztukę później przeniesiono na duży ekran), a także w „Śmierci komiwojażera” (1948). Rolę tę powtórzyła w ekranizacji sztuki Arthura Millera z „Fredriciem Marchem” w roli głównej. Nominowano ją wówczas po raz pierwszy do Oscara. Przegrała niestety z Kim Hunter.

Po kilkunastu latach zagrała w telewizyjnej wersji i uhonorowano ją nominacją do Emmy. W 1952 wystąpiła w „Viva Zapata!” i nominowano ją do Złotego Globu. Rola w „Baby Doll” (1956) Kazana z Carroll Baker zapewniła jej nominacje do Oscara i Złotego Globu. Rok później zagrała w „Peyton Place” (1957) z Laną Turner i otrzymała ostatnią nominację do Złotego Globu. Inne jej godne uwagi filmy to „Historia zakonnicy” (1959) Freda Zinnemanna, „Butterfield 8″ (1960) Daniela Manna, czy „Słodki ptak młodości” (1962) Richarda Brooksa. Jej ostatni film to „Podrywacz artysta” (1987).

Mildred od 1933 roku do śmierci jej męża w 1991 roku była żoną Keitha Urmy, z którym miała dwie córki. Aktorka odeszła 5 lipca 1991 roku w Oak Bluffs w Massachusetts z przyczyn naturalnych.

(Visited 31 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>