Karolina Łachmacka

Michèle Morgan

Michèle Morgan
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Jedna z najlepszych francuskich aktorek filmowych. Przyszła na świat 29.02.1920 roku. Dom rodzinny opuściła w wieku zaledwie 15 lat. Brała lekcje aktorstwa u René Simona. Naukę tę opłacała dzięki pracy statystki we francuskich filmach. Odkrył ją Marc Allegret, obsadzając w „Sercu Paryża”. Michele szybko stała się ogromnie popularna, co miało pozostać niezmiennym przez kilka następnych dekad. Aktorkę nazywano nawet francuską Gretą Garbo, ze względu na jej urodę, szczególnie hipnotyczne oczy.

Po sukcesie w Europie drzwi do Hollywood stały dla niej otworem. Zaledwie 22-letnia Michele zagrała tytułową rolę w „Joan of Paris” u boku Paula Henreida, żonę Humphreya Bogarta w „Drodze do Marsylii” (1944) (film ten jest często emitowany na polskim TCM), czy w „Pościgu” z Robertem Cummingsem. Jednak w Ameryce nie doceniono jej talentu i osobowości. Dlatego wróciła do Francji. Tam już w 1946 roku zagrała w „Symfonii pastoralnej”, a rola ta przyniosła jej nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu w Cannes.

O jej talent upomniało się też kino brytyjskie. Michele zagrała z Ralphem Richardsonem w filmie wybitnego brytyjskiego reżysera Carola Reeda („Niepotrzebni mogą odejść”, 1947, „Trzeci człowiek”, 1949) w „Straconych złudzeniach” (1948). W „Fabioli” (1949) zagrała z Henri Vidalem, który rok później został jej drugim mężem. Pierwszym był William Marshall, z którym miała syna Michaela (1944-2005). Z Vidalem była przez 9 lat, aż do jego niespodziewanej śmierci w 1959 roku. Rok później wyszła za reżysera i aktora Gérarda Oury, z którym była aż do jego śmierci w 2006 roku.

W 1969 roku uhonorowano ją orderem Legii Honorowej. Ponadto w 1992 roku odebrała honorowego Cesara.

(Visited 20 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>