Karolina Łachmacka

Mia Farrow

Mia Farrow
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Naprawdę Mia Farrow nazywa się Maria de Lourdes Villiers-Farrow i jest córką gwiazdy lat 30. Maureen O’Sullivan i reżysera i scenarzysty Johna Farrowa. Zagrała w ponad 40 filmach. Ma na koncie Złoty Glob i siedem innych nominacji do tej nagrody. Trzy nominacje do BAFTA. Nagrodę aktorską na festiwalu w San Sebastian w Hiszpanii. Współczesnym znana jest przede wszystkim jako ambasador dobrej woli UNICEF. Jest w tę sprawę bardzo zaangażowana. Promuje ideę pomocy dzieciom państw trzeciego świata.

Jej ojciec, John Farrow, był Australijczykiem. Matka, Maureen O’Sullivan, pochodziła z Irlandii. Jej rodzice byli głęboko wierzącymi katolikami i w tej wierze wychowywali swoje liczne potomstwo. Siostra Mii, Prudence, była inspiracją dla Beatlesów, którzy stworzyli piosenkę „Dear Prudence”. W dzieciństwie Mia cierpiała na chorobę Heinego Medina i spędziła rok w żelaznym płucu (prototyp respiratora). Dzieciństwo spędziła w Kalifornii, choć często podróżowała z rodzicami w różne miejsca, gdzie kręcono produkowane przez ojca filmy.

Zadebiutowała już w wieku 2 lat, występując wraz z matką w filmie krótkometrażowym, dokumencie, ukazującym sławne matki i ich dzieci, kształtujące powojenną modę.

Mia brała udział w testach próbnych do „Dźwięku muzyki”, ubiegając się o rolę Liesl Von Trapp. Zdjęcia te zostały zachowane i specjalna edycja DVD filmu, wydana z okazji czterdziestolecia jego realizacji, zawiera właśnie te fragmenty. Mia zaczynała od drugoplanowych ról w różnych filmach w latach 60. Popularność zdobyła rolą naiwnej Allison Mackenzie w telewizyjnej wersji „Peyton Place” (później zrezygnowała z tej roli pod naciskiem Franka Sinatry, jej pierwszego męża).

Pierwszą główną rolę Mia zagrała w klasycznym horrorze „Dziecko Rosemary” (1968). Na potrzeby filmu 23-letnia Mia ścięła włosy „na zapałkę”. Męża tytułowej Rosemary zagrał wspaniały reżyser i aktor John Cassavates, a reżyserował młody twórca polskiego pochodzenia, Roman Polański. Rola przyniosła Mii pierwszą nominację do BAFTA i uznanie, a przede wszystkim zainteresowanie świata filmu jej osobą.

W kolejnym filmie Mia partnerowała Elizabeth Taylor. „Tajna ceremonia” (1968) podzieliła krytyków. W „Johnie i Mary” (1969) Mia partnerowała wschodzącej gwieździe, Dustinowi Hoffmanowi. Zagrała też w „Nie widząc zła” (1971) czy „Doktor Popaul” (1972) Claude’a Chabrola. Zdobyła też pożądaną rolę Daisy Buchanan w remake’u „Wielkiego Gatsby” (1974), który okazał się klapą. Zagrała Buffy w „Dniu weselnym” (1978) Roberta Altmana.

W latach 70. wystąpiła też w kilku filmach telewizyjnych. Jeden z nich to „Piotruś Pan”, gdzie Mia gra rolę tytułową. Ponadto w 1939 wraz z Anthony Perkinsem stworzyli duet na potrzeby „Romantic Comedy” na Broadwayu.

Od lat 80. do początku 90. Mia stała się muzą i partnerką, także w życiu prywatnym, reżysera i scenarzysty Woody Allena. Zagrała w wielu jego udanych filmach, takich jak „Purpurowa róża z Kairu” (1985), „Hannah i jej siostry” (1986) czy „Alicja” (1990).

W latach 90. Mia poświęciła się swoim dzieciom. Występowała dość rzadko i często w niezależnych, niskobudżetowych produkcjach. Jedną z jej ostatnich pamiętnych ról jest ta satanicznej niani w remake’u „Omena” (2006). Krytycy zgodnie twierdzili, że rola Farrow jest jedynym pozytywnym elementem tego filmu.

Osoba Mii wywołała sensację, gdy aktorka, mając zaledwie 21 lat, poślubiła 50-letniego Franka Sinatrę. Słysząc tę nowinę druga żona Sinatry, Ava Gardner, miała powiedzieć: „Zawsze wiedziałam, że kiedyś Frank wyląduje w łóżku z chłopcem!”. Małżeństwo to nie potrwało zbyt długo. Sinatra chciał, by Mia zagrała z nim w filmie „The Detective”, ona jednak słusznie wolała rolę Rosemary w horrorze Polańskiego. Farrow poczuła się zażenowana, kiedy, w ramach odwetu, Frank ostentacyjnie wręczył jej papiery rozwodowe przy wszystkich członkach ekipy na planie obrazu.

W 1970 roku Mia poślubiła Andre Previna. Jego poprzednia żona, Dory Previn, autorka piosenek, obwiniała Mię za rozpad swojego związku z Andre i napisała utwór „Beware of Young Girls” (tłum. „uważajcie na młode dziewczęta”). Z drugim mężem miała trójkę biologicznych dzieci. Zaadoptowali też trójkę wietnamskich sierot. Jedną z nich była Soon-Yi Previn.

W latach 80. Mia rozpoczęła związek z Woody Allenem. Choć nie wzięli ślubu i nawet razem nie mieszkali, spłodzili syna i adoptowali dwójkę dzieci. Ich związek zakończył się kiedy Farrow odkryła, że Allen i Soon-Yi są kochankami. Podwójnie zdradzona, czuła się fatalnie. Walka o prawo do opieki nad dziećmi była krwawa i długa.

Mia jest promotorką idei adopcji dzieci. Sama adoptowała łącznie jedenaścioro dzieci, biologicznych ma czworo. Z Soon-Yi nie utrzymuje kontaktów od czasu jej ślubu z Allenem. Sama Soon-Yi powiedziała o Mii, że ta „nie jest Matką Teresą”.

(Visited 84 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>