Karolina Łachmacka

Mercedes McCambridge

Mercedes McCambridge
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Wybitna amerykańska aktorka filmowa, znana także z słuchowisk radiowych. Przyszła na świat 16.03.1916 roku. Była córką irlandzkich imigrantów. Zanim została aktorką, skończył Mundelein College w Chicago.

Zaczynała na Broadwayu, ale przede wszystkim w radiu, wcielając się w różne postaci. Jej wielka szansa przyszła wraz z debiutem kinowym w filmie „Gubernator” z Broderickiem Crawfordem. Mercedes stała się sensacją. Za rolę Sadie Burke w tym filmie otrzymała Oscara i Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej, a także Złoty Glob dla najbardziej obiecującej debiutantki.

W 1954 roku wystąpiła w westernie „Johnny Guitar” z Joan Crawford i Sterlingiem Haydenem. Mercedes i Hayden szczerze nie znosili Crawford, a Mercedes określiła ją mianem „zarozumiałej”. W 1956 roku zagrała w Olbrzymie” George’a Stevensa postać Luz i zdobyła kolejną nominację do Oscara, ale przegrała z Dorothy Malone za „Pisane na wietrze”.

Mercedes podłożyła głos pod demoniczną postać graną przez Lindę Blair w „Egzorcyście”. Powiedziano jej, że zostanie wymienione w czołówce za swoją pracę. Kiedy film ukazał się, okazało się, że nikt nie wspomniał o udziale aktorki. Mercedes pokłóciła się o to z reżyserem Williamem Friedkinem. Otrzymała wsparcie Screen Actors Guild i wywalczyła to, co jej się należało.

W latach 70. podróżowała po Ameryce z adaptacją Kotki na gorącym blaszanym dachu w roli Babci.

Aktorka poślubiła swojego pierwszego męża w 1943 roku, rozwiedli się w 1946. Mieli syna. Po zagraniu w swoim pierwszym filmie, miała romans z Gary’m Merrillem, co spowodowało rozpad jego małżeństwa z Barbarą Leeds. Merrill później poślubił Bette Davis.

W 1950 roku poślubiła Fletchera Markle. W czasie tego małżeństwa uporczywie walczyła z alkoholizmem. Trzeźwość udało jej się utrzymać od 1969 roku. Jej syn zabił swoją rodzinę w 1987 roku, po czym sam popełnił samobójstwo, pozostawiając 13-stronicowy, gorzki list z wyrzutami dla swojej matki.

Mercedes McCambridge zmarła w wieku 88 lat z przyczyn naturalnych.

(Visited 31 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>