Karolina Łachmacka

Melina Mercouri

Melina Mercouri
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Grecka aktorka i piosenkarka, której pracę zauważyło nawet Hollywood. Urodziła się 18.10.1920 roku. Swego czasu była członkiem parlamentu w swojej ojczyźnie, a nawet ministrem kultury Grecji.

W jej najwcześniejszych latach życia najważniejszą osobą był jej dziadek. Jej ojciec należał do parlamentu. Małżeństwo rodziców przyszłej gwiazdy rozpadło się kiedy ona była nastolatką. Po rozwodzie, zamieszkała z matką. Jej pierwszą miłością był aktor o pseudonimie Papas, choć pierwszym mężem był Panos Harokopos, którego poślubiła będąc nastolatką. Dzięki temu małżeństwu udało jej się przetrwać okupację nazistowską. Sama powiedziała później, że małżeństwo to było błędem, choć kochała swojego męża.

Debiutowała w 1955 roku filmem „Stella” w reżyserii Michaela Cacoyannisa, który niemal 9 lat później wyreżyserował „Greka Zorbę”. Film nominowano do Złotej Palmy, a w Cannes Melina poznała Julesa Dassina, z którym połączyła ją wielka miłość. Byli razem aż do jej śmierci.

Międzynarodowa publiczność poznała ją dzięki roli w „Nigdy w niedzielę” w reżyserii Dassina. W 1967 roku pracowali razem nad sceniczną produkcją „Ilya Darling”, co przyniosło aktorce nominację do Tony. Za „Nigdy w niedzielę” otrzymała swoją jedyną nominację do Oscara. Jej inne filmy to „Fedra” czy „Topkapi”. Na filmową emeryturę przeszła w 1978 roku. W 1980 roku zagrała w greckiej adaptacji „Słodkiego ptaka młodości”, wcielając się w rolę, która przyniosła Geraldine Page nominację do Oscara.

Mercouri zmarła w wieku 73 lat na raka płuc. Była chroniczną palaczką. Choć odeszła w Nowym Jorku, jej ciało sprowadzono do rodzimych Aten. Jej pogrzeb był ogromnym wydarzeniem, w którym uczestniczyło wielu Greków.

 

(Visited 28 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>