Karolina Łachmacka

Mayo Methot

Mayo Methot
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka sceniczna i filmowa. Na świat przyszła w Portland w stanie Oregon, 3 marca 1904 roku. W latach 20. ta drobna brunetka zdobyła popularność na scenach Broadwayu, podziwiana za swoje zdolności aktorskie, jak i wokalne. Do Hollywood przeniosła się na początku lat 30. i podpisała kontrakt z Warner Brothers Studios. Obsadzano ją w rolach aroganckich kobiet, jak w „Jimmy The Gent” (1934), czy „Fortancerki” (1937) z Bette Davis.

Na planie tego ostatniego poznała Humphreya Bogarta, którego poślubiła w 1938 roku. Ich małżeństwo było jednym z najbardziej osławionych w Hollywood. Oboje nadużywali alkoholu, ale to Mayo stawała się bardzo agresywna i wręcz niebezpieczna pod jego wpływem. W towarzystwie mówiono o nich „walczący Bogartowie”. W czasie II wojny światowej małżeństwo podróżowało w celu zabawiania żołnierzy. Oboje byli bardzo impulsywni i nie mieli problemu z wypożyczaniem broni, co uczyniło ich małżeńskie walki jeszcze bardziej niebezpiecznymi. Po aferze z Bogartami małżeństwom zabroniono udziału w podobnych akcjach.

Pewnego razu we Włoszech spotkali reżysera Johna Hustona. Pijana Mayo podczas jednego z wieczorów nalegała, by wszyscy posłuchali jej wykonania piosenki. Mimo nalegań Bogarta i Hustona, by usiadła i nie robiła wokół siebie szumu, ona, pod wpływem alkoholu, dała żenujący popis. To wydarzenie zainspirowało scenę z filmu „Koralowa wyspa” (1948) w reżyserii Hustona i z Bogartem w roli głównej, w której grana przez Claire Trevor pijana dziewczyna gangstera (Edward G. Robinson) wykonuje podobny numer. Rola ta przyniosła Trevor Oscara.

Swego czasu Methot dźgnęła Bogarta w ramię. Aktorka Gloria Stuart wspominała, jak na jednym z przyjęć Mayo groziła mu bronią. Innym razem podcięła sobie żyły. Wszystkie incydenty zatuszowano. Methot powoli zatracała się w nałogu alkoholowym. Bogart rozwiódł się z nią i stworzył szczęśliwe małżeństwo z młodziutką Lauren Bacall w 1945 roku.

Jej kariera upadła na dobre i wówczas Mayo wróciła do rodzinnego miasta, gdzie opiekowała się nią matka. Zmarła w pokoju motelowym 9 czerwca 1951 roku w wieku zaledwie 47 lat. Bogart, dowiedziawszy się o śmierci byłej żony powiedział, że to „wielka strata”.

(Visited 39 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>