May Whitty | Kinetoskop - recenzje, artykuły filmowe
 Karolina Łachmacka

May Whitty

May Whitty
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Wybitna angielska aktorka teatralna, która zrobiła pod koniec życia karierę jako filmowa aktorka charakterystyczna w Hollywood. Urodziła się 19.06.1865 roku. Po raz pierwszy wystąpiła na scenie w 1881 roku, mając 16 lat, w rodzimym Liverpoolu, by następnie przenieść się do Londynu, gdzie występowała na West Endzie.

W 1892 roku 27-letnia May poślubiła o rok starszego brytyjskiego aktora Bena Webstera. W 1895 wyjechali do Nowego Jorku, gdzie Whitty debiutowała na Broadwayu. 10 lat później na świat przyszło ich jedyne dziecko, córka Margaret Webster, która miała podwójne, brytyjskie i amerykańskie obywatelstwo i stała się znaną sceniczną aktorką. May występowała do końca swojego życia.

Za swoją pracę charytatywną podczas I wojny światowej May Whitty otrzymała zaszczytny Order Imperium Brytyjskiego. Była również pierwszą aktorką, która otrzymała tytuł szlachecki, dlatego, znana przede wszystkim z pracy w filmie pod koniec życia, kojarzona jest jako Dame May Whitty.

Pierwszy raz w Hollywood wystąpiła powtarzając swoją sceniczną rolę w „Noc musi nadejść” (1937) z Rosalind Russell i Robertem Montgomery’m. Za tę rolę otrzymała pierwszą nominację do Oscara. Rok później zagrała w brytyjskim klasycznym thrillerze Alfreda Hitchcocka „Starsza pani znika”, gdzie, jako tytułowa staruszka, znika w tajemniczych okolicznościach, a Margaret Lockwood i Michael Redgrave próbując wyjaśnić tę zagadkową sprawę. W 1939 roku na stałe przeprowadziła się do USA i tam grała w filmach i teatrze. Drugą i ostatnią nominację do Oscara dostała za rolę Lady Beldon w „Pani Miniver”, ale przegrała z młodą Teresą Wright, którą nagrodzono za rolę w tym samym obrazie.

W 1947 roku Ben zmarł podczas operacji chirurgicznej. May odeszła rok później na raka w wieku 82 lat.

(Visited 25 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>