Karolina Łachmacka

May Whitty

May Whitty
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Wybitna angielska aktorka teatralna, która zrobiła pod koniec życia karierę jako filmowa aktorka charakterystyczna w Hollywood. Urodziła się 19.06.1865 roku. Po raz pierwszy wystąpiła na scenie w 1881 roku, mając 16 lat, w rodzimym Liverpoolu, by następnie przenieść się do Londynu, gdzie występowała na West Endzie.

W 1892 roku 27-letnia May poślubiła o rok starszego brytyjskiego aktora Bena Webstera. W 1895 wyjechali do Nowego Jorku, gdzie Whitty debiutowała na Broadwayu. 10 lat później na świat przyszło ich jedyne dziecko, córka Margaret Webster, która miała podwójne, brytyjskie i amerykańskie obywatelstwo i stała się znaną sceniczną aktorką. May występowała do końca swojego życia.

Za swoją pracę charytatywną podczas I wojny światowej May Whitty otrzymała zaszczytny Order Imperium Brytyjskiego. Była również pierwszą aktorką, która otrzymała tytuł szlachecki, dlatego, znana przede wszystkim z pracy w filmie pod koniec życia, kojarzona jest jako Dame May Whitty.

Pierwszy raz w Hollywood wystąpiła powtarzając swoją sceniczną rolę w „Noc musi nadejść” (1937) z Rosalind Russell i Robertem Montgomery’m. Za tę rolę otrzymała pierwszą nominację do Oscara. Rok później zagrała w brytyjskim klasycznym thrillerze Alfreda Hitchcocka „Starsza pani znika”, gdzie, jako tytułowa staruszka, znika w tajemniczych okolicznościach, a Margaret Lockwood i Michael Redgrave próbując wyjaśnić tę zagadkową sprawę. W 1939 roku na stałe przeprowadziła się do USA i tam grała w filmach i teatrze. Drugą i ostatnią nominację do Oscara dostała za rolę Lady Beldon w „Pani Miniver”, ale przegrała z młodą Teresą Wright, którą nagrodzono za rolę w tym samym obrazie.

W 1947 roku Ben zmarł podczas operacji chirurgicznej. May odeszła rok później na raka w wieku 82 lat.

(Visited 33 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>