Karolina Łachmacka

May Robson

May Robson
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Hollywoodzka aktorka urodzona w Australii, także dramatopisarka. Pozostaje najstarszą laureatką oscarowej nominacji aktorskiej. O jej drodze ku aktorskiej karierze zadecydował raczej los, a nie marzenia May. W 1884 roku owdowiała i została z trójką dzieci, które musiała utrzymać. Nie mogła czekać na propozycje pracy i dlatego podjęła się zawodu aktorki.

Robson szybko zadomowiła się na scenach Broadwayu jako niekwestionowana gwiazda, chociaż nie była już najmłodsza. Zagrała w kilku filmach niemych, ale przełomem okazało się kino dźwiękowe. To wtedy rozwinęła skrzydła jako aktorka charakterystyczna. W „Letty Lynton” (1932) wystąpiła w roli matki głównej bohaterki (Joan Crawford). W „Żonie z drugiej ręki” (1932) partnerowała Jean Harlow. Inne jej filmy to „Strange Interlude” (1932, z Normą Shearer i Clarkiem Gable),  „Gdybym miał milion” (1933, z Frances Dee, Charlesem Laughtonem, George’em Raftem), „Piękność na sprzedaż” (1933, z Alice Brady i Isabel Jewell), „Kolacja o ósmej” (z Harlow, Billie Burke i Marie Dressler). Dzięki roli w „Arystokracji podziemi” (1933) Franka Capry uhonorowano ją nominację do Oscara, ale nagrodę przyznano Katharine Hepburn za „Poranną chwałę” (1933). Obie panie spotkały się na planie świetnej komedii Howarda Hawksa, „Drapieżne maleństwo”. Co ciekawe, w jednej ze scen przy kolacji May jako ciotka Elizabeth zwraca się do Hepburn jej prawdziwym imieniem, Katharine, a nie filmowym, czyli Susan. Mimo to scena znajduje się w wersji filmu.

May kontynuowała pracę aktorki niemal do końca swoich dni. Jej ostatni film to „Joan of Paris” (1942) z Michele Morgan w roli głównej. Zmarła w wieku 84 lat z przyczyn naturalnych.

(Visited 24 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>