Karolina Łachmacka

Maureen Stapleton

Maureen Stapleton
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka o wspaniałym dorobku na dużym i małym ekranie, a także na scenie. Laureatka Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej, BAFTA, Złotego Globu, Emmy, Grammy i Tony.

Urodziła się w nowojorskim Troy jako Lois Maureen Stapleton, 21.06.1925 roku, córka Irene (z domu Walsh) i Johna P. Stapletonów. Wychowywała się w surowej katolickiej rodzinie. Jej ojciec był jednak alkoholikiem i rodzice Maureen rozstali się, kiedy ona była jeszcze dzieckiem. Miała brata, Jacka. Zaczęła grać w teatrze po skończeniu szkoły średniej i zyskała szacunek jako aktorka komediowa, jak i dramatyczna.

Maureen przeprowadziła się do Nowego Jorku w wieku 18 lat i dorabiała pracując jako modelka, co pozwoliło jej opłacać rachunki. Sama powiedziała po latach, że fascynacja aktorem Joelem McCrea skłoniła ją do podjęcia decyzji o zostaniu aktorką. Debiutowała na Broadwayu w produkcji Burgessa Mereditha „The Playboy of the Western World” w 1946. Tennessee Williams napisał sztukę „Tatuowana róża” z myślą o Annie Magnani, ale ta słabo znała angielski i nie przyjęła oferty zagrania głównej roli na Broadwayu. W ten sposób obsadzono Maureen Stapleton, która otrzymała za swoją rolę nagrodę Tony i Theatre World Award. Kiedy powstawał film „Tatuowana róża” (1955), Magnani znała już angielski na tyle dobrze, by przyjąć rolę w obrazie. Magnani dostała za nią Oscara.

Maureen kontynuowała swoją pełną sukcesów karierę teatralną. Na Broadwayu zagrała m.in. w innych sztukach Williamsa, jak „Orpheus Descending” (później nakręcono filmową wersję pt. „Jak ptaki bez gniazd”, gdzie także grała Stapleton). Rola w przedstawieniu „The Gingerbread Lady” zapewniła jej drugą nagrodę Tony.

W filmie Maureen cieszyła się powodzeniem jako aktorka drugoplanowa. Rola w „Lonelyhearts”, jej filmowym debiucie, zaowocowała pierwszą z czterech nominacji do Oscara. W „Bye Bye Birdie” zagrała z Janet Leigh i Ann-Margret. Nominowano ją do Oscara za rolę w „Porcie lotniczym” (1970), ale statuetka powędrowała w ręce grającej w tym samym filmie Helen Hayes. Mimo to Maureen otrzymała Złoty Glob za swoją rolę. Trzeci raz nominowano ją za rolę we „Wnętrzach” (1978). Ostatnią nominację przyznano jej za rolę w „Czerwonych” (1981) Warrena Beatty. Wówczas to ona zgarnęła statuetkę dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Nagrodzono ją też szeregiem innych trofeów, jak BAFTA, nagroda krytyków filmowych z Los Angeles oraz Nowego Jorku.

Jej rola w „Among the Paths of Eden” (1968) przyniosła jej nagrodę Emmy. W 1985 partnerowała Donowi Ameche w „Kokonie”, a także w późniejszej kontynuacji tego filmu.

Maureen ma córkę Katherine i syna Daniela z pierwszego małżeństwa. Dwukrotnie się rozwiodła. Przez lata cierpiała z powodu lęków i alkoholizmu. Zmarła w wieku 80 lat na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Była nałogową palaczką.

(Visited 19 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>