Karolina Łachmacka

Mary Ure

Mary Ure
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Szkocka aktorka, urodzona 18.02.1933 roku, pamiętana m.in. z klasycznego dramatu Tony Richardsona „Miłość i gniew” (1958) na podstawie sztuki jednego z jej mężów, Johna Osborne’a. Urodziła się w szkockim Glasgow i to tam właśnie skończyła studia aktorskie. By dalej kształcić swoje umiejętności, wyjechała do stolicy, by uczyć się w Central School of Speech and Drama in London. Dzięki osobowości, talentowi i urodzie szybko stała się ulubienicą krytyków i publiczności.

Niebawem powierzono jej rolę w sztuce „Miłość i gniew” i podczas jej realizacji nawiązała romans z żonatym wówczas Jonem Osbornem, autorem sztuki. Po uzyskaniu rozwodu, pobrali się, a Mary wyjechała do Nowego Jorku, by na Broadwayu powtórzyć rolę w sztuce już męża. Otrzymała nominację do Tony, ale związek powoli się rozpadał. W kolejnej sztuce, „The Changeling” w Londynie, grała z Robertem Shaw, z którym nawiązała romans. Wkrótce, wciąż będąc żoną Osborne’a, zaszła w ciążę z Shawem i urodziła syna, który początkowo nosił nazwisko jej męża. Po rozwodzie ona i Shaw pobrali się i wówczas legalnie, w świetle prawa chłopiec stał się synem swego biologicznego ojca.

Mary często preferowała scenę zamiast filmu. W ostatnich latach życia niestety popadła w alkoholizm i przez to traciła pracę. Przypuszczalnie przypadkowo Mary zmarła w nocy 3 kwietnia z powodu fatalnego połączenia barbituranów i alkoholu. Do dziś trwają dyskusje na temat, czy nie było to samobójstwo.

(Visited 97 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>