Karolina Łachmacka

Mary Nolan

Mary Nolan
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa. Naprawdę nazywała się Mary Imogene Robertson i urodziła się 18 grudnia 1905 roku w Hickory Grove w Kentucky. Jej dzieciństwo nie należało do bajkowych – jej matka zmarła, gdy Mary miała 2 lata, a ojciec pracował i był w jej dziecięcym życiu właściwie nieobecny. Jako dziecko pracowała na farmie w Kentucky, ale w 1919 roku przeprowadziła się do Nowego Jorku i tam otrzymała pracę modelki. Niebawem uwagę na nią zwrócił Florenz Ziegfeld we własnej osobie i Mary zmieniła nazwisko na Imogene Wilson (była to pierwsza a trzech takich zmian pseudonimu artystycznego w jej karierze). Tańczyła w jego rewii, gdzie otrzymała przydomek „Bubbles”. Od razu przyciągnęła publiczność.

Kiedy kariera stała przed nią otworem, Mary wdała się w romans z Frankiem Tinney. Ich związek był burzliwy i brutalny Frank poranił Mary podczas kłótni. Ich związek wyszedł na jaw i wybuchł skandal, bo Tinney był żonaty. Mary została osławiona opinią uwodzicielki żonatych mężczyzn i zwolniono ję z rewii. Na dwa lata wyjechała do Niemiec, gdzie zagrała w wielu filmach.

Powróciła do Stanów w 1927 roku i jako Mary Nolan zrobiła krótką karierę w Hollywood. Jej filmy to m.in. „Sorrell i syn” (1927), „Dziewczyna z Paryża” (1927), „Na zachód od Zanzibaru” (1928), „Dama z Szanghaju” (1929), „Czarujący grzesznicy” (1929), „Pustynne noce” (1929), „Młode pożądanie” (1930), „Doki San Fransisco” (1932), czy jej ostatni film, „File 119″ (1933). Pozwała też Edwarda Mannixa na 500 tysięcy dolarów za poniesione szkody; zarzucała mu pobicie. W 1937 roku na krótko została osadzona w więzieniu za nieopłacenie rachunku za zakupioną sukienkę.

Aktorka załamała się i trafiła do domu opieki. Podniosła się i wróciła do Hollywood w 1939 roku, gdzie żyła ze swoją siostrą w bardzo skromnych warunkach. Mary nie mogła znaleźć pracy i w rozpaczy uzależniła się od heroiny. Ponieważ cierpiała na dolegliwości chorego pęcherza, miała pokazać się w szpitalu. Niestety, aktorka zmarła w swoim domu 31 października 1948 roku w wieku zaledwie 42 lat. Była słaba i wychudzona.

(Visited 26 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>