Karolina Łachmacka

Mary Brian

Mary Brian
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka. Urodziła się 17.02.1906 roku. Jej ojciec zmarł, gdy miała miesiąc. Po jego śmierci rodzina przeniosła się do Dallas. Na początku lat 20. przenieśli się do Long Beach w Kalifornii, gdzie jako szesnastolatka, Mary została odkryta w czasie trwania kąpielowego konkursu piękności. Jednym z sędziów w konkursie była aktorka Esther Ralston, która stała się wieloletnią przyjaciółką rodziny.

Konkursu Mary nie wygrała, ale Ralston ją zapamiętała. To dzięki niej spotkała się z reżyserem filmu „Piotruś Pan” (1924), Herbertem Brenonem. Po latach wspominała, że zdziwiło ją otrzymanie roli Wendy, ponieważ ubiegało się o nią całe mnóstwo aktorek. Ale studio zdecydowało o obsadzeniu nowej, świeżej twarzy. Wytwórnia zmieniła jej nazwisko na Mary Brian, pod którym stała się sławna.

Wytwórnia Paramount twierdziła, że Mary ma 16, a nie jak w rzeczywistości, 18 lat. Studio podpisało z nią kontrakt, wiążąc z Mary spore nadzieje. Jej kolejnym filmem był „The Street of Forgotten Men” (1925), ponownie w reżyserii Brenona. Mary szybko nazwano „The Sweetest Girl in Pictures” ( w wolnym tłumaczeniu „najsłodsza filmowa dziewczyna”). W 1926 roku zagrała szkolną piękność, Mary Abbott, w filmie „Brown of Harvard” z Billy’m Hainesem i Jackiem Pickfordem. W tym samym roku wybrano ją jedną z WAMPAS Baby Stars, obok Joan Crawford, Janet Gaynor, Dolores Costello, Mary Astor, Dolores Del Rio, czy Fay Wray. W sumie w czasie współpracy z Paramount Pictures zagrała w ponad 40 filmach.

W „Beau Geste” (1926) partnerowała Ronaldowi Colmanowi. W „Forgotten Faces” (1928) grała z Olgą Baclanovą, a także jeszcze szerzej nieznanym Williamem Powellem. Jej pierwszym filmem dźwiękowym był „Varsity” (1928), którego niektóre dialogi nagrano. Jej pierwszy w pełni dźwiękowym film to jeden z pierwszych westernów, „The Virginian” (1931) z Gary Cooperem, Walterem Hustonem, a także Richardem Arlenem.

Mary wystąpiła w kilku filmach w rolach głównych, jak m.in. „Królewska rodzina Broadwayu” (1930) George’a Cukora, „Stronie tytułowej” (1931) Lewisa Milestone’a, „Rozrzutnik” (1936) z Henry Fondą. W 1932 roku jej kontrakt z Paramount Pictures zakończył się, a Mary pracowała dla różnych wytwórni. Próbowała sił na wodewilu, w 1936 roku zagrała w trzech brytyjskich filmach.

Po zakończeniu kariery filmowej grała w teatrze, jak wielu innych aktorów amerykańskich, Mary wspierała wojska walczące w czasie II wojny światowej. Święta Bożego Narodzenia 1944 spędziła wraz z żołnierzami.

Odnalazła szczęście obok montażysty, George’a Tomasiniego, który współpracował z Alfredem Hitchcockiem. Zmarła w wieku 96 lat na niewydolność serca.

(Visited 15 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>