Karolina Łachmacka

Martha Vickers

Martha Vickers
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka telewizyjna oraz filmowa. Urodziła się w Ann Arbor, 28.05.1925 roku,  w stanie Michigan i rozpoczęła swoją przygodę z show biznesem od pracy w modelingu. Pojawiała się też na okładkach pism. Debiutowała malutką rolą w filmie „Frankenstein Meets the Wolf Man” (1941).

Piękna Martha przez lata grywała byle jakie, małe i nic nie znaczące role. Niebawem jednak udało jej się przejść do nieco bardziej ważniejszych propozycji. Vickers zagrała np. młodszą siostrę Lauren Bacall, Carmen Sherwood, typową „bad girl”, która sprawia wiele kłopotów siostrze i Humphreyowi Bogartowi w Wielkim śnie” (1946) Howarda Hawksa. W filmie tym zagrała inna „świeża” aktorka, późniejsza laureatka Oscara, Dorothy Malone. W latach 50. jej kariera stanęła w martwym punkcie. Ostatni raz na ekranie pojawiła się w 1960 roku.

Mimo braku większych zasług dla kina Martha pozostaje znana szerszemu gronu dzięki burzliwemu życiu prywatnemu. Aktorka była trzykrotną rozwódką. W 1943 roku poślubiła A.C. Lyles’a, niemniej ich związek nie przetrwał próby czasu. Jej sławniejszy mąż to Mickey Rooney, znany aktor MGM. To jemu Martha urodziła syna, Teddy’ego. Ostatni raz na ślubnym kobiercu stanęła z Manuelem Rojasem. Z nim ma dwie córki.

Martha zmarła 2 listopada 1971 roku w Hollywood po przegranej walce z rakiem przełyku. Miała 46 lat.

(Visited 22 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>