Karolina Łachmacka

Martha Scott

Martha Scott
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Urodziła się w Jamesport w Missouri. Marzenia o aktorstwie pojawiły się, gdy Martha rozpoczęła naukę w szkole średniej. Sztuki tej uczyła się na University of Michigan, jednak nieszczęśliwie oblała obronę pracy magisterskiej. Przeprowadziła się więc do Chicago, gdzie w latach 1933-1934 grała w produkcjach szekspirowskich.

Wyruszyła do Nowego Jorku, gdzie właśnie trwały przygotowania do wystawienia sztuki Thorntona Wildera „Our Town”. Marcie poszczęściło się i otrzymała główną rolę kobiecą w przedstawieniu – Emily Webb. Broadwayowska produkcja okazała się strzałem w dziesiątkę. Przeniesiono ją z powodzeniem na ekran. Ukochanego Emily grał William Baldwin. W oryginalnej wersji scenariusz zakładał śmierć Emily. Ale by podporządkować się oczekiwaniom masowej widowni, a tym samym zwiększyć znacznie prawdopodobieństwo powodzenia finansowego, zakończenie jest szczęśliwe i grana przez Scott postać zostaje zdrowa i przy życiu.

Rola ta przyniosła Marcie jedyną nominację do Oscara, do tego dla najlepszej aktorki w roli głównej. Ale, co dość intrygujące, jej talent nie został wykorzystany, bo, choć świeża i młoda, po „Our Town” (1940) nie zagrała żadnej roli, która ukierunkowałaby ją na gwiazdę jakiegokolwiek formatu. Martha Scott miała pozostać (tylko?) aktorką.

W latach 50. podjęła się pracy w telewizji. Od czasu do czasu pojawiała się jednak na ekranach kin. Pod koniec lat 50. realizowano mnóstwo epickich opowieści ze starożytności. Martha zagrała w „Dziesięciorgu przykazaniach” (1956) DeMille’a, oraz „Ben-Hurze” (1959) Williama Wylera. Co ciekawe, w obu wersjach grała matkę postaci granej przez Charltona Hestona.

Aktorka była dwukrotnie zamężna i ma troje dzieci. Zmarła w wieku 90 lat z przyczyn naturalnych i jest pochowana obok swojego drugiego męża.

(Visited 28 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>