Karolina Łachmacka

Martha Hyer

Martha Hyer
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Aktorka amerykańska, nominowana do Oscara. Urodziła się 10.08.1924 roku. Najbardziej znana ze swojej roli w „Długim tygodniu w Parkman” (1958), gdzie zagrali też Shirley MacLaine, Frank Sinatra oraz Dean Martin.

Jest córką teksańskiego sędziego. Aktorstwa uczyła się na Northwestern University. Już w 1946 roku podpisała kontrakt z RKO Pictures. Kontrakt przestał być w 1951 ważny i wówczas Martha podjęła pracę aktorki niezwiązanej specjalną umową z żadną wytwórnią. Jej rola skromnej, dość zimnej nauczycielki, w której zakochuje się Frank Sinatra w „Długim tygodniu w Parkman”, przyniosła jej nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugiego planu. Inne dość znane filmy z Marthą to „Pyro” czy „The Happening”.

Dwukrotnie zamężna. W 1966 roku poślubiła legendarnego producenta Hala B. Willisa. Byli razem przez 20 lat, aż do jego śmierci w 1986 roku. Zmarła 31 maja 2014 roku.

(Visited 35 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>