Martha Hyer | Kinetoskop - recenzje, artykuły filmowe
 Karolina Łachmacka

Martha Hyer

Martha Hyer
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Aktorka amerykańska, nominowana do Oscara. Urodziła się 10.08.1924 roku. Najbardziej znana ze swojej roli w „Długim tygodniu w Parkman” (1958), gdzie zagrali też Shirley MacLaine, Frank Sinatra oraz Dean Martin.

Jest córką teksańskiego sędziego. Aktorstwa uczyła się na Northwestern University. Już w 1946 roku podpisała kontrakt z RKO Pictures. Kontrakt przestał być w 1951 ważny i wówczas Martha podjęła pracę aktorki niezwiązanej specjalną umową z żadną wytwórnią. Jej rola skromnej, dość zimnej nauczycielki, w której zakochuje się Frank Sinatra w „Długim tygodniu w Parkman”, przyniosła jej nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugiego planu. Inne dość znane filmy z Marthą to „Pyro” czy „The Happening”.

Dwukrotnie zamężna. W 1966 roku poślubiła legendarnego producenta Hala B. Willisa. Byli razem przez 20 lat, aż do jego śmierci w 1986 roku. Zmarła 31 maja 2014 roku.

(Visited 19 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>