Karolina Łachmacka

Marjorie Rambeau

Marjorie Rambeau
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka charakterystyczna, urodzona w San Fransisco 15.07.1889 roku. Na scenie debiutowała w wieku 12 lat. W młodości była gwiazdą Broadwayu i próbowała swoich sił w rolach głównych w filmie, ale bez większego powodzenia. Kiedy nadeszła era dźwięku, Marjorie miała ponad 40 lat i nie mogła już liczyć na status ‚leading lady’, ale rozpoczęła udaną karierę aktorki charakterystycznej.

W 1931 zagrała w „Jej mężczyźnie” z Thelmą Todd i Helen Twelvetrees. W komedii „Min i Bill” (1930) wystąpiła w roli drugoplanowej – prym wiedli Wallace Beery i nagrodzona za tę rolę Oscarem Marie Dressler. W 1931 zagrała w aż trzech filmach z Clarkiem Gable: „Grzesznica bez winy”, „Tajemnicza szóstka” oraz „Dziecko bez grzechu”. W „Natchnieniu” (1931) wystąpiła z Gretą Garbo. W „Jak w siódmym niebie” (1933) zagrała z Lorettą Young i Spencerem Tracy. Rola w „Primerose Path” (1940) zapewniła jej nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Inne jej filmy to „Na tytoniowym szlaku” (1941), „Any Number Can Play” (1949). Za „Torch Song” (1953) otrzymała drugą nominację do nagrody Akademii. Ostatni raz na ekranie pojawiła się w 1957 roku.

Jej życie prywatne było burzliwe. Miała trzech mężów. Walczyła przez lata z chorobą alkoholową. Aktorka zmarła 6 lipca 1970 roku w Palm Springs w Kalifornii.

(Visited 22 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>