Karolina Łachmacka

Marjorie Main

Marjorie Main
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Dla mnie osobiście Marjorie Main zapisze się w pamięci jako jednak z najlepszych znanych mi aktorów charakterystycznych obu płci. Choć nominowano ją do Oscara tylko raz, stworzyła na ekranie szereg wybitnych ról, wzruszając do łez, a także rozśmieszając.

Urodziła się 24.02.1890 roku. Jej ojciec był pastorem, człowiekiem poważnym, którego wizja zawodu córki, jaki sobie wymyśliła, nieco przerażała, dlatego Mary zaczęła używać pseudonimu artystycznego. Pracowała jako artystka wodewilowa, a w 1916 debiutowała na Broadwayu. Swój pierwszy film nakręciła dopiero w 1931 roku.

Początkowo obsadzano ją w rolach szanowanych matron, wdów. Potem odkryto jej talent komediowy i Marjorie grywała serdeczne, proste kobiety. Była wysokiego wzrostu i rosłej postury, a jej głos dopełniał jej personie, którą po dziś dzień z wypiekami oglądamy na ekranie głównie w rolach drugoplanowych. Po roli w „Śmiertelnym zaułku” (1937) obsadzano ją w rolach matek gangsterów. W 1939 roku powtórzyła swoją sceniczną rolę w „Kobietach” na ekranie, gdzie reżyserował George Cukor. Main zagrała tam właścicielkę rancza, na którym pojawiają się wszystkie zdradzane żony i kochanki.

Najbardziej znana pozostanie z roli Ma Kettle w serii filmów, którą rozpoczął obraz „Jajko i ja” (1947). Wówczas otrzymała jedyną nominację do Oscara, ale przegrała z Celeste Holm, nagrodzoną za „Dżentelmeńską umowę” (1947). Rolę tę powtórzyła w jeszcze 9 filmach.

Marjorie przez 14 lat była żoną Stanleya LeFevre Krebsa, aż do jego śmierci w 1935 roku. Mimo to przez resztę życia była blisko związana z inną aktorką charakterystyczną, Spring Byington. Autorzy biografii hollywoodzkich aktorów, w tym Darwin Porter, twierdzą, że Marjorie była lesbijką. Trudno jest jednak wierzyć w jakiekolwiek rewelacje Portera, który w swoich „dziełach” niejednokrotnie udowodnił, że nadawałby się najwyżej na autora średniej klasy mitologii.

Marjorie Main zmarła 10 kwietnia 1975 roku w Los Angeles na raka płuc. Na jej grobie napisano także jej prawdziwe nazwisko: „Mrs. Mary Tomlinson Krebs”.

(Visited 24 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>