Karolina Łachmacka

Marina Vlady

Marina Vlady
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Choć wielu chciało zrobić z niej po prostu kiepską kopię Brigitte Bardot dla ubogich, Marina Vlady w sercach widzów i podręcznikach kinematografii pozostanie jedną z ciekawszych aktorskich kobiecych postaci filmu europejskiego.

Urodziła się we francuskim Clichy, 10.05.1938 roku, jako najmłodsza z czterech sióstr – aktorek. Jej ojciec urodził się w Rosji, ale w momencie narodzin Mariny był już dobrze znanym i prosperującym malarzem we Francji. Początkowo Marina uczęszczała na lekcje baletu i wydawało się, że to w tę stronę chciałaby pójść. Ale próbujące sił w aktorstwie trzy starsze siostry dziewczynki zaszczepiły w niej ciekawość nowej przygody. Najwcześniej w filmie zadebiutowała Odile, starsza siostra Mariny. Sama Marina debiutowała małą rólką dziewczyny jadącej na wrotkach w „Orage d’ete” (1949). Debiutowała tam też jej siostra Olga.

Zazwyczaj to artysta znajduje swoją muzę. Ale zdarza się, że to muza namierzy artystę. Marina Vlady poznała i poślubiła reżysera i scenarzystę, Roberta Hosseina, mając 17 lat. Zagrała w kilku jego filmach, m.in. „Nocy szpiegów” (1959). Z tego małżeństwa ma dwóch synów, choć trwało ono stosunkowo krótko.

Marinie zależało na rozwoju jako aktorka zarówno dramatyczna, jak i komediowa. Grywała różnorodne postaci u takich twórców, jak Jean-Luc Godard czy Christian-Jaque. Jedna z jej niewielu ról amerykańskojęzycznych to Kate Percy w „Falstaff” Orsona Wellesa (1965).

Vlady miała czterech mężów. Z Hosseinem się rozwiodła. Z drugim ma jedno dziecko. Trzecim był rosyjski poeta, autor piosenek, aktor Władimir Wysocki. Byli razem przez 10 lat; w 1980 roku przedawkował narkotyki. Jej ostatni mąż zmarł w 2003 roku. Jej najsławniejszy film to „Ape Regina”. Za rolę w nim otrzymała m.in. nagrodę w Cannes.

(Visited 85 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>