Karolina Łachmacka

Marian Marsh

Marian Marsh
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska gwiazda kina, a w późniejszych czasach zagorzała obrończyni środowiska. Najlepiej znana z „Aniołów piekieł”(1930), gdzie sprzedawała pocałunki, „Svengali” (1931) i „Ostatniego wydania” (1931).

Urodziła się 17 października 1913 roku w amerykańskim Trinidad jako Violet Ethelred Krauth, jako najmłodsza z czwórki dzieci (jej siostra, Jean Fenwick, też była aktorką) niemieckiego producenta czekolady i jego żony pochodzenia angielsko-francuskiego.

Gdy rozpoczęła się I wojna światowa, rodzina przeniosła się do Bostonu w stanie Massachusetts. Gdy skończyła 10 lat, zamieszkali w Kalifornii, gdzie jej siostra Jean zdobyła kontrakt z FBO Studios. Violet uczęszczała do La Conte Junior High School oraz Hollywood High School. W 1928 aktorka kina niemego Nance O’Neil zaproponowała Violet lekcje ruchu i dykcji. Z pomocą siostry, Violet dostała się do świata filmu. Jako Marilyn Morgan wystąpiła w wielu krótkometrażówkach wytwórni Pathé. Wystąpiła w epizodycznej, acz pamiętnej roli w „Aniołach piekieł” (1930) z Jean Harlow, a także w musicalu „Byczo jest!” (1930). Krótko potem podpisała kontrakt z Warner Bros. i przyjęła pseudonim Marian Marsh.

W 1931 roku, mając zaledwie 17 lat, Marian została wybrana przez samego Johna Barrymore’a do głównej roli kobiecej w „Svengali”. Barrymore przez cały okres zdjęć udzielał Marian wskazówek. W tym samym roku została wybrana jedną z WAMPAS Baby Stars. Marian zdobyła duże uznanie za rolę Trillby w „Svengali” i to zaowocowało serią interesujących ról u Warnerów. Zagrała z Edwardem G. Robinsonem, ponownie z Barrymore’em, Williamem Powellem czy Warrenem Williamem.

Niespodziewanie w 1932 roku Marian opuściła Hollywood i przyjęła propozycje w Europie. Wróciła dopiero w 1934 roku. Grała w Niemczech, Wielkiej Brytanii, wybrała też wakacje we Francji. Po powrocie do Stanów partnerowała laureatce Oscara Marie Dressler w „A Girl Of The Limberlost” (1934). Przyznała, że to w tym filmie zagrała swoją ulubioną rolę. Rok później wystąpiła w klasycznym „Zabiłem” Josefa von Sternberga, gdzie zagrał też Peter Lorre. Po wygaśnięciu 2-letniego kontraktu z Columbią, pracowała jako „wolny strzelec” w filmach klasy B dla Paramount czy RKO. Jej ostatni film to nakręcony w 1942 roku ‚House of Errors”.

Z pierwszym mężem Marian ma dwoje dzieci. Po jego śmierci poślubiła majętnego Cliffa Hendersona, który zmarł w 1984 roku. Marian odeszła w wieku 93 lat.

(Visited 33 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>