Karolina Łachmacka

Maria Schell

Maria Schell
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Austriacka aktorka o karierze międzynarodowej, w tym hollywoodzkiej. Córka austriackiej aktorki i szwajcarskiego pisarza. Starsza siostra aktora, laureata Oscara Maximilliana Schella, który nakręcił o niej dokumentalny film. Zdobywczyni nagrody aktorskiej na festiwalu w Cannes za antywojenny film „Ostatni most” (1954).

Przyszła na świat w stolicy Austrii 15.01.1926 roku. „Ostatni most”, w którym stworzyła poruszającą kreację pielęgniarki stojącej w obliczu wojny, przyniósł jej międzynarodowe uznanie. W 1958 roku zagrała w ekranizacji powieści „Bracia Karamazow”, grając Gruszenkę, która rozkochuje w sobie głównej bohatera, granego przez Yula Brynnera. Inne jej filmy to m.in. „Białe noce” (1957) Luchino Viscontiego, gdzie grała z Marcello Mastroiannim, „Drzewo powieszonych” (1959) Delmera Davesa z Gary Cooperem i Karlem Maldenem, czy kolejna ekranizacja „Cimarronu” (1960), gdzie wystąpiła jako żona Glenna Forda.

Maria nie pasowała jednak do Hollywood. Była nie tylko piękną, ale także wybitną aktorką o wielkich możliwościach, nie dała się jednak zaszufladkować w jakiekolwiek zasady Hollywood.

Ostatnie lata życia spędziła skromnie, żeby nie powiedzieć, że wręcz biednie. Mieszkała w swoim domu w Karyntii i borykała się z kłopotami zdrowotnymi. Zmarła w ostatnich dniach kwietnia 2005 roku. Jej brat, Maximillian, powiedział o niej, że nigdy nie skarżyła się na swój los, nie słyszał z jej ust żadnych słów żalu z powodu cierpienia, jakiego przysporzyła jej choćby choroba. Jej śmierć uznał wybawieniem dla samej Marii, ale nie dla niego, gdyż „będzie mu jej bardzo brakowało; jest niezastąpiona”.

(Visited 34 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>