Karolina Łachmacka

Maria Ouspenskaya

Maria Ouspenskaya
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Rosyjska aktorka charakterystyczna o karierze hollywoodzkiej, dwukrotnie nominowana do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Urodziła się 29.07.1876 roku. Początkowo zdobyła sławę w Europie jako teatralna aktorka i nauczycielka (współpracowała m.in. z samym Konstantinem Stanisławskim). W późniejszych latach odkryło ją Hollywood, czyniąc z niej jedną z najbardziej poważanych aktorek charakterystycznych.

Jej ojciec był prawnikiem. Maria uczyła się śpiewu w Warszawie przez wiele lat, widząc swoją przyszłość w operze. Pasję w aktorstwie odkryła dość późno i rozpoczęła swoją przygodę z teatrem w wieku ponad 30 lat. Szlifowała swój warsztat w podróżnym tournee, natomiast potem trafiło do legendarnego Moscow Art Theatre. Po spotkaniu Stanisławskiego, który był jej mentorem, sama do końca życia szeroko promowała „metodę”. W 1922 roku wraz z innymi członkami moskiewskiego teatru trafiła na Broadway i tam pozostała przez ponad dekadę, odnosząc niemałe sukcesy.

W 1929 roku założyła School of Dramatic Art w Nowym Jorku. Wcześniej wystąpiła w zaledwie kilku filmach niemych w ojczyźnie i nie miała doświadczenia ekranowego, ale, by wesprzeć finansowo swoją szkołę, przyjęła rolę w „Dodsworth” (1936) Williama Wylera. Choć pojawia się tam przez zaledwie 4 minuty, aktorka otrzymała za swoją rolę pierwszą nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej (nagroda powędrowała w ręce Gale Sondergaard).

Praca z Marią nie byłaby zbyt uciążliwa, gdyby nie jej wielkie przywiązanie do astrologii. Aktorka tak bardzo wierzyła w horoskopy i moc układu gwiazd i planet, że konsultowała się z astrologiem w sprawie, kiedy powinna zagrać odpowiednią scenę. Ustalony plan kręcenia nie mógł tu mieć nic do rzeczy – jeśli astrolog uznał, że dany dzień był niekorzystny, Maria nie grała wcale.

Pojawiała się w wielu klasycznych dziś filmach, jak „Ukochany” (druga nominacja do Oscara) z Irene Dunne, czy „Pożegnalny walc” z Vivien Leigh. Jej ostatni film to „A Kiss in the Dark” (1949). Pod koniec 1949 roku aktorka zasnęła z niezgaszonym papierosem, co spowodowało pożar. Udało się ją uratować, ale poparzenia były bardzo rozległe. Po trzech dniach zmarła na skutek wylewu. Miała 73 lata.

(Visited 21 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>