Karolina Łachmacka

Maria Montez

Maria Montez
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Pochodząca z Dominikany gwiazda amerykańskich filmów przygodowych z lat 40., głównie w Technikolorze (nadano jej przydomek „Królowej Technikoloru”). Urodziła się 6.06.1912 roku. Maria często występowała w bujnie przystrojonych ubraniach, z mnóstwem klejnotów, grając piękne i uwodzicielskie egzotyczne kobiety z temperamentem. W swojej karierze wystąpiła w 26 filmach, w tym 21 powstało w Ameryce Północnej, a reszta w Europie.

Maria Africa Antonia Gracia Vidal de Santo Silas była drugą córką z 10 dzieci. W młodym wieku samodzielnie nauczyła się języka angielskiego. W 1932 roku poślubiła bankiera Williama McFeetersa, którego poznała w swoim rodzinnym mieście.

Jej małżeństwo skończyło się w 1939 roku. Wówczas wyruszyła do Nowego Jorku, gdzie zdobyła pracę modelki. Chciała zostać aktorką teatralną, więc znalazła sobie agenta. Ponadto sfałszowała swoją datę urodzin, podając rok 1917 bądź 1918. Debiutowała na ekranie po podpisaniu kontraktu z wytwórnią Universal Pictures. W 1942 roku rozpoczęła swój triumf w roli ozdoby kolorowych filmów wytwórni, jak „Arabian Nights” (1942), gdzie zagrała Szecherezadę, „White Savage” (1943), „Alibaba i 40 rozbójników” (1944), „Za wami, chłopcy” (1944).

W Hollywood Maria poznała francuskiego aktora, Jean-Pierre’a Aumonta, którego poślubiła. W 1946 roku narodziła się ich córka, Maria Christina, znana jako Tina Aumont. Para przeprowadziła się do wschodniego Paryża. Tam Maria zagrała w sztuce swego męża, a także kilku filmach. Napisała też kilka książek, pisywała także wiersze.

7 września 1951 roku Maria doznała ataku serca podczas kąpieli. Nie było nikogo, kto mógłby jej pomóc. Aktorka utonęła. Została pochowana na cmentarzu Montparnasse, gdzie na jej grobie widnieje rok urodzenia, którego używała na potrzeby kariery (1918). Aumont poślubił młodszą od niego o ponad 20 lat aktorkę, Marisę Pavan, nominowaną do Oscara za drugoplanową rolę w „Tatuowanej róży” z Anną Magnani. Marisa jest mniej sławną siostrą bliźniaczką Pier Angeli, także aktorki, niegdyś związanej z Jamesem Deanem.

Maria cieszy się wielkim uwielbieniem rodaków. Jedna z ulic w jej rodzinnym mieście nosi jej imię, podobnie jak lotnisko w Barahona.

(Visited 125 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>