Karolina Łachmacka

Maria Felix

Maria Felix
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Meksykańska aktorka. Przyszła na świat 8.04.1914 roku. W swoim rodzimym kraju po dziś dzień, choć odeszła kilka lat temu, uchodzi za wielki skarb narodowy. Imię Marii Felix jest znane nie tylko jej rodakom czy obywatelom innych państw latynoamerykańskich. Maria Felix jest nieśmiertelną gwiazdą i symbolem złotej ery kina meksykańskiego.

Jednym z pierwszych filmów z filmografii aktorki była „Doña Bárbara(1943), oparta na powieści Rómulo Gallegosa. To ta rola uchodzi do dziś za najsłynniejszą z kreacji w całej długiej karierze Marii Felix.

Jej ojciec, Bernardo Félix, wywodził się z plemienia Indian Yaqui (nazwa na cześć rzeki, w dolinie której zamieszkiwali). Matka Marii, Josefina Güereña, miała hiszpańskich przodków. Miała aż jedenaścioro rodzeństwa. Maria uczyła się w klasztorze w Pico Heights w stanie Kalifornia, ale szybko odkryła, że za nadto interesują ją mężczyźni, by spędzała czas na modłach.

Miała czterech mężów. Z pierwszego małżeństwa miała też syna Enrique, który zmarł 6 lat przed nią. Według znanej aktorki i piosenkarki latynoamerykańskiej „La Tigresy” Felix sypiała z malarką Fridą Kahlo, w czasie kiedy mąż Fridy, Diego Rivera, malował portret aktorki.

(Visited 63 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>