Karolina Łachmacka

Maria Corda

Maria Corda
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Aktorka węgierska, gwiazda ery kina niemego w Austrii i Niemczech, pierwsza żona znanego twórcy filmowego, Alexandra Kordy. Urodziła się jako Mária Antónia Farkas w Devie na Węgrzech 4 maja 1898 roku.

Pracę jako aktorka zaczynała we wczesnej fazie I wojny światowej, występując w budapeszteńskich teatrach. Po uzyskaniu niepodległości prowincji przez Węgry trafiła do przemysłu filmowego. Niebawem wyszła za mąż za Alexandra Kordę i wraz z nim pojechała do Wiednia, gdzie mąż uczynił ją gwiazdą takich epickich obrazów, jak „Samson i Delila” (reż. Alexander Korda), czy też „Die Sklavenkönigin” (reż. Michael Curtiz). Aktorka próbowała też swoich sił we Włoszech, ale bez większego powodzenia.

Jednym z jej ostatnich znaczących filmów jest „Prywatne życie Heleny Trojańskiej” (1927) w reżyserii jej męża. Nie udało jej się zrobić kariery w Hollywood, w dużej mierze z powodu braku znajomości angielskiego. W 1930 roku rozwiodła się z Kordą i wyjechała do Nowego Jorku, gdzie pisała powieści. Ostatnie lata życia spędziła w okolicach Genewy w Szwajcarii.

 

 

(Visited 33 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>