Karolina Łachmacka

Margaret Sullavan

Margaret Sullavan
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, nominowana do Oscara. Urodziła się w Norfolk w stanie Virginia, jako córka maklera papierów wartościowych. Ukończyła szkołę przy Chatham Episcopal Institute, gdzie była przewodniczącą koła uczniów i wygłosiła mowę na zakończenie nauki jej rocznika. Po przeprowadzce do Bostonu, gdzie zamieszkała ze swoją przyrodnią siostrą Weedie, dołączyła do Harvard Dramatic Club. Debiutowała w „Close Up” (1929). Jednym z uczniów był też jej późniejszy mąż, Henry Fonda. Na profesjonalnej scenie zadebiutowała rolą w „The Devil In The Cheese”. Na Broadwayu po raz pierwszy pojawiła się w „A Modern Virgin” (1931).

Do Hollywood Margaret przybyła w dniu swoich urodzin, 16 maja 1933 roku. Zadebiutowała rolą w „Zaledwie wczoraj” (1933). Swoją jedyną nominację do Oscara otrzymała za rolę w melodramacie wojennym „Trzej towarzysze” (1938), ale przegrała z Bette Davis za „Jezebel” (1938). Na otarcie łez pozostała jej nagroda stowarzyszenia nowojorskiej krytyki.

Z Jamesem Stewartem zagrała w czterech filmach: „Next Time We Love” (1936), „Listy z frontu” (1938) oraz „The Mortal Storm” (1940) i „Sklep na rogu” (1940). Ostatni to wspaniała komedia romantyczna w błyskotliwej reżyserii Ernsta Lubitscha, którą każdemu serdecznie polecam. Ponoć Stewart był bardzo w Margaret zakochany, lecz ze względu na jej nawet już nie istniejące małżeństwo z Fondą, jego przyjacielem, nie zostali kochankami.

Ostatni film nakręciła w 1950. W 1952 wróciła, ale do teatru, na Broadway, w sztuce Terrence’a Rattigana „Deep Blue Sea” (w brytyjskim filmie wystąpiła Vivien Leigh).

Margaret czterokrotnie wychodziła za mąż. Po raz pierwszy 25 grudnia 1931 roku poślubiła Henry Fondę (oboje nie byli wówczas znani). Małżeństwo zakończyło się niedługo po ślubie, choć ona i Henry pozostali przyjaciółmi aż do jej śmierci w 1960 roku. Drugie małżeństwo, z reżyserem Williamem Wylerem, było równie krótkie. Trzeci małżonek aktorki to Leland Hayward. Ich związek przetrwał 11 lat i mieli 3 dzieci: Brooke przyszła na świat 5 lipca 1937 roku, Bridget w 1939, a William w 1941. Trzy lata po rozwodzie, w 1950, Margaret poślubiła Kennetha Wagga, z którym była aż do śmierci.

Aktorka przez lata cierpiała na depresję. Ponadto słabo słyszała na lewe ucho, a w miarę upływu czasu stawała się głucha. Znaleziono ją martwą 1 stycznia 1960 roku w pokoju hotelowym w New Haven w stanie Connecticut. Przedawkowała barbiturany. 9 miesięcy po niej środki te przedawkowała też jej córka Bridget.

Córka Margaret Sullavan, Brooke Hayward, napisała wspomnienia o swojej rodzinie, zatytułowane „Haywire”, które później zekranizowano w postaci serialu z Lee Remick w roli głównej.

(Visited 40 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>