Karolina Łachmacka

Margaret Rutherford

Margaret Rutherford
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Wspaniała brytyjska aktorka. Przyszła na świat 11.05.1892 roku. Jest laureatką Oscara za najlepszą rolę drugoplanową kobiecą za rolę kontrowersyjnej i sympatycznie dziwacznej księżnej w filmie „Z życia VIP-ów” (1963), choć najlepiej znana jest z błyskotliwej kreacji starszej pani, amatorsko detektyw, Jane Marple, z kryminalnych opowieści Agathy Christie. W ciągu dziesięcioleci powstało wiele filmów i seriali z panną Marple w roli głównej, choć niekoniecznie oparte na historii wybitnej pisarki. Niemniej Margaret Rutherford jest „oryginalną”, bo pierwszą odtwórczynią tej fascynującej roli i do tego cieszyła się ogromną sympatią samej Agathy Christie która stwierdziła, że Rutherford jest w tej kreacji fenomenalna.

Zbiegiem okoliczności jest, że jej życie podszyte było kryminałem. Była jedynym dzieckiem swoich rodziców, a chory psychicznie ojciec Margaret zabił swojego własnego ojca. Dlatego właśnie nosi ona nazwisko swojej matki.

Margaret debiutowała na scenie Old Vic w 1925 roku. Nigdy nie była pięknością, co z góry eliminowało ją z grona kandydatek do ról romantycznych heroin. Dlatego powierzano jej role komediowe. W ciągu dziesięcioleci stała się ulubienicą publiczności. Sama zainteresowana nigdy nie rozumiała, dlaczego ludzie tak bardzo lubili ją w komedii. Może zrozumiała to oglądając samą siebie na ekranie. Jej panna Marple jest chyba najbardziej komiczną wersją tej postaci. W 1945 roku poślubiła młodszego od siebie aktora Stringera Davisa, z którym często występowała. Davis gra postać pana Stringera w filmach o pannie Marple, starszego pana, który pomaga głównej bohaterce rozwiązać zagadki kolejnych morderstw.

W latach 50. adoptowali młodego, dwudziestokilkoletniego wówczas pisarza, Gordona Langley Halla, który później dokonał operacji zmiany płci i zmienił nazwisko na Dawn Langley Simmons. Dawn napisała biografię Rutherford w 1983 roku, w ponad 10 lat po jej śmierci.

Pod koniec życia cierpiała na chorobę Alzheimera. Margaret zmarła 11 dni po swoich 80. urodzinach. Stringer Davis odszedł w następnym roku. Oboje są pochowani przy St. James Church, Gerrards Cross, Buckinghamshire w Anglii.

(Visited 57 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>