Karolina Łachmacka

Margaret O’Brien

Margaret O’Brien
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Najbardziej znana hollywoodzka dziecięca gwiazda kina tuż po Shirley Temple. Choć jej kariera była krótka, uważa się ją za jedną z najwybitniejszych dziecięcych aktorów w dziejach kina.

Urodziła się 15.01.1937 roku. Jej ojciec był artystą cyrkowym, który zmarł kilka miesięcy po jej narodzinach. Jej matka, Gladys Flores, była znaną tancerką i nauczycielką flamenco, która występowała ze swoją siostrą Marissą i uczyła tańca wielu znanych artystów. Margaret jest w połowie irlandzkiego, a w drugiej połowie hiszpańskiego pochodzenia.

Po raz pierwszy na ekranie pojawiła się w wieku zaledwie 3 lat. Filmem tym był „Babes on Broadway” z Judy Garland i Mickey Rooney’em. Rok później zagrała w „Journey for Margaret”. Krytycy byli oszołomieni faktem, że tak mała, pięcioletnia dziewczynka, stworzyła na ekranie własny, poważny i dorosły styl. W 1943 roku uważano ją już za jedną z największych hollywoodzkich gwiazd i 6-letnia Margaret wystąpiła jako jedna z wielu gwiazd jako ona sama w „Thousands Cheer”. Rok później zagrała w „Jane Eyre” małą francuską dziewczynkę, doskonale mówiąc i śpiewając z francuskim akcentem. Najbardziej znana jest jednak z roli Tootie w „Spotkamy się St. Louis” (1944), gdzie zagrała siostrę Judy Garland. Wówczas otrzymała specjalnego, dziecięcego Oscara; wręczono jej miniaturkę tradycyjnej statuetki. Ostatnia jej filmowa rola w latach 50. to wzruszająca Beth March w „Małych kobietkach” Mervyna LeRoya. Twórcy wspominali, że Margaret i grając rolę Jo June Allyson były jedynymi aktorkami, które umiały wylać morze łez na zawołanie.

Niestety, mimo ogromnego talentu, Margaret została zaszufladkowana, i w przeciwieństwie do np. Elizabeth Taylor nie przeszła do grona aktorek grających „dorosłe” role. Margaret grała głównie w niezależnych filmach i telewizji. Dziś często udziela wywiadów m.in. Turner Classic Movies, opowiadając o czasach, w których błyszczała obok innych wielkich aktorów i aktorek.

Margaret jest jedną z niewielu gwiazd kina z tamtej „studyjnej” ery, które nie skończyły życia w nieszczęściu, ubóstwie i uzależnieniach, jak np. Judy Garland, która, uzależniona przez MGM od barbituranów w czasie grania Dorotki w „Czarnoksiężniku z Oz”, przedawkowała je w wieku 47 lat, zostawiając miliony zrozpaczonych jej miłośników. Margaret dwukrotnie wychodziła za mąż. Z drugiego małżeństwa ma jedyne dziecko, córkę Marę Tholene Torsen, urodzoną w 1977 roku. Jedyne jej złe wspomnienie z dzieciństwa na planie to współpraca z kłótliwym i antypatycznym Wallace’em Beery’ym, który strasznie jej dokuczał.

(Visited 31 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>