Karolina Łachmacka

Margaret Lockwood

Margaret Lockwood
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Margaret Lockwood, jedna z gwiazd brytyjskiego kina, która nie porzuciła rodzimych Wysp Brytyjskich na rzecz Hollywood.

Urodziła się 15.09.1916 roku. Jej pełne imię i nazwisko to Margaret Mary Lockwood Day. Tak jak Vivien Leigh, Merle Oberon i Julie Christie, Margaret przyszła na świat w egzotycznej scenerii Indii, wówczas kolonii brytyjskiej (dokładniej w Karaczi, dziś należącego do Pakistanu). Gdy była dzieckiem, jej rodzina wróciła do Wielkiej Brytanii. Margaret ukończyła szkołę dla dziewcząt w londyńskim Kensington.

Pracę na scenie rozpoczęła bardzo wcześnie, a zadebiutowała jako 12-latka w Holborn Empire jako wróżka w „Śnie nocy letniej” wg Szekspira. W grudniu tego samego roku wystąpiła w pantomimie w Scala Theatre „The Babes In The Wood”. W 1932 roku pojawiła się na West Endzie w „Cavalcade”, inscenizacji sztuki pióra Noela Cowarda.

By kształcić się wśród najlepszych, Margaret została uczennicą The Royal Academy of Dramatic Arts (RADA), do dziś jednej z najbardziej prestiżowych szkół teatralnych nie tylko w Europie, lecz też na świecie. Tam wypatrzył ją agent ‚tropiący’ talenty i tym sposobem Lockwood podpisała kontrakt. W czerwcu 1934 zagrała Myrtle w „House on Fire” w Queens Theatre. 22 sierpnia 1934 roku miała miejsce premiera sztuki Gertrude Jenning „Family Affair”, w Ambassadors Theatre, gdzie aktorka zagrała Margaret Hamilton. Po 1937 postanowiła postawić na karierę filmową.

Na ekranie zadebiutowała w 1934. Rok później zagrała w „Lornie Doone”. W 1938 zagrała frywolną, egoistyczną żonę Michaela Redgrave’a w „Gwiazdy patrzą na nas”. Najlepszy film tej dekady w repertuarze Margaret to „Starsza pani znika” (1938) w reżyserii Alfreda Hitchcocka tuż przed jego podróżą ku chwale w fabryce snów, gdzie partnerowali jej ponownie Redgrave oraz Dame May Whitty.

Podczas gdy grała w teatrze w stolicy Irlandii nieumyślnie spowodowała pożar swojej garderoby.

W latach 40. Lockwood zmieniła swój image. Jej emploi stanowiły teraz role uwodzicielskich, pięknych i tajemniczych kobiet, często femme fatale. Największy sukces Margaret to niewątpliwie rola w „Niedobrej pani” z 1945 roku. Rok później magazyn „Daily Mail” ogłosił, iż Margaret Lockwood jest najpopularniejszą aktorką w Wielkiej Brytanii.

Aktorka grała aż do końca lat 70. W 1980 królowa brytyjska przyznała jej tytuł szlachecki. Odbiór tego zaszczytnego tytułu był jedną z ostatnich okazji, by zobaczyć Margaret w okolicznościach publicznych.

Margaret w 1937 roku, wbrew sprzeciwom matki, poślubiła Ruperta de Leona. Miała z nim córkę, Julię. Kiedy rozwodzili się 12 lat później, matka stanęła przeciwko Margaret i dążyła nawet do odebrania jej praw rodzicielskich do Julii.

Aktorka ostatnie lata swego życia spędziła w odosobnieniu. Zmarła na marskość wątroby 15 lipca 1990 roku.

(Visited 28 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>