Karolina Łachmacka

Margaret Livingston

Margaret Livingston
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa, najlepiej pamiętana z roli Kobiety z miasta we „Wschodzie słońca” (1927) F.W. Murnau’a.

Urodziła się w Salt Lake City 25 listopada 1900 roku. Jej starsza siostra, Ivy Livingston, także została aktorką. Na ekranie debiutowała rolą Elizabeth King w „The Chain Invisible” (1916). W kinie niemym zagrała w ponad 50 filmach, po nastąpieniu filmu dźwiękowego nakręciła kolejnych 20. Jej głos był na tyle świetny, że dubbingowała nim wiele swoich koleżanek po fachu, jak m.in. Louise Brooks w „The Canary Murder Case” (1929).

W 1931 poślubiła muzyka, Paula Whitemana. W 1934 zagrała w ostatnim filmie. Margaret była jedną z osób obecnych na jachcie Williama Randolpha Hearsta, „The Oneida”, kiedy jeden z pionierów kina, Thomas Ince, został zastrzelony. Na jachcie, oprócz Margaret i Ince’a, był też Hearst, Marion Davies i Charles Chaplin. Prawdopodobnie Hearst podejrzewał, że Marion, będąca przez lata jego kochanką, zdradzała go z którymś z panów. Na nieszczęście trafiło na Ince’a, jednak w rzeczywistości kochankiem Davies miał być Chaplin. Sprawa była głośna i skandaliczna – kilka znanych osób na jachcie i morderstwo. Ale Hearst nie poniósł żadnych konsekwencji prawnych, tak samo zresztą nie ucierpiały kariery aktorek, szczególnie Marion (w analogicznych sytuacjach gwiazdy popadały w zapomnienie, dlatego skandali unikały jak ognia). Niemniej Hearst miał tak wielkie wpływy w mediach, że Marion miała nawet urodzić mu dziecko, wychowywane przez jej siostrę, ale nie musiała dokonywać aborcji, bo wpływy Hearsta zapewniły jej pewne uniknięcie publicznego ostracyzmu.

Aktorka zmarła w wieku 84 lat w Warrington w stanie Pensylwania.

(Visited 28 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>