Karolina Łachmacka

Margaret Leighton

Margaret Leighton
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Angielska aktorka, która zdobyła sławę dzięki wielkim kreacjom na scenie i ekranie. Urodziła się 26 lutego 1922 roku w Barnt Green w hrabstwie Worcestershire w Anglii. Była córką biznesmena. Na scenie debiutowała rolą Dorothy w „Laugh With Me” w 1938 roku, mając zaledwie 16 lat. W latach 40. dołączyła do Old Vic Company, kierowanego przez Laurence’a Oliviera i Ralpha Richardsona. Od końca lat 40. stała się wielką gwiazdą scen brytyjskich teatrów, ale także Broadwayu. Tam debiutowała w roli Królowej w „Henryku IV” (1946) u boku Oliviera i Richardsona, będąc w trasie z Old Vic. Łącznie grupa teatralna zagrała 5 różnych sztuk.

Na ekranie debiutowała partnerując Davidowi Nivenowi w „Dobry książę Charlie” (1948). Tego samego roku blondwłosa Margaret zagrała drugą główną rolę kobiecą obok Ingrid Bergman w „Pod znakiem koziorożca” (1948) Alfreda Hitchcocka. Na planie tego filmu pracowała z brytyjską wschodzącą gwiazdą ekranu, Michaelem Wildingiem, który miał po wielu latach zostać jej ostatnim mężem. W kryminale „Sprawa dla Bulldoga Drummonda” (1951) obsadzono ją w głównej roli obok Waltera Pidgeona.

Jej role na Broadwayu doczekały się uznania publiczności i krytyki. Margaret Leighton była czterokrotnie nominowana do nagrody Tony i zdobyła statuetkę dwukrotnie, zaOsobne stoliki oraz „Noc iguany”. Nominowano ją też za „Wiele hałasu o nic” oraz „Tchin-Tchin”.

W 1970 roku Margaret zagrała w brytyjskim filmie „Posłaniec” z Julie Christie oraz Alanem Batesem, zdobywając nagrodę BAFTA dla najlepszej aktorki drugoplanowej, nagrodę krytyków w Kansas, a także nominację do Oscara.

Aktorka była trzykrotnie zamężna. Jej pierwszym mężem był Max Reinhardt, ale nie należy mylić go ze sławnym producentem i reżyserem teatralnym i filmowym. Max Reinhardt, który był mężem Margaret Leighton był wydawcą i znanym kolekcjonerem listów George’a Bernarda Shawa. W filmie „The Good Die Young” (1954) zagrała ze swoim drugim mężem, nominowanym do Oscara aktorem brytyjskim litewskiego pochodzenia, Laurence’em Harvey. Wyszła za niego w 1957 roku, ale rozwiedli się w 1961. W 1964 roku Margaret wyszła za Michaela Wildinga, wówczas byłego już męża Elizabeth Taylor i ojca jej dwóch synów. Byli ze sobą aż do jej śmierci 13 stycznia 1976 na stwardnienie rozsiane w 13 January 1976 w Chichester, Sussex w Anglii.

(Visited 22 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>