Karolina Łachmacka

Marceline Day

Marceline Day
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, gwiazda kina, młodsza siostra aktorki Alice Day. Karierę zaczynała jako dziecko. Dorastała w Salt Lake City w stanie Utah. Jej siostra pracowała u Macka Sennetta, u którego zadebiutowała obok niej młodsza Marceline. Gdy trochę podrosła, partnerowała tak legendarnym gwiazdom kina niemego, jak Lionel Barrymore, John Barrymore, Norman Kerry, Ramón Novarro, Buster Keaton, czy Lon Chaney. W 1926 roku została jedną z WAMPAS Baby Stars, obok Joan Crawford, Dolores Del Rio, Janet Gaynor, czy Mary Astor (trzy z nich w późniejszych latach zostały laureatkami Oscara).

Dziś Marceline Day najlepiej znana jest m.in. z klasycznego horroru „Londyn po północy” (1927) – dziś niestety nikt nie posiada kopii tego filmu, a także jako Sally Richards z „Człowieka z kamerą” (1928), oraz „The Jazz Age” (1929) z Douglasem Fairbanksem. W tym czasie popularność Marceline przerosła sławę jej siostry Alice, która była bardzo lubianą aktorką. Ponowie razem zagrały w „The Show of Shows”. Po nadejściu kina dźwiękowego znalazła zatrudnienie w zreformowanym medium kina, jednak role były coraz marniejszej jakości. Szybko porzuciła świat filmu, i to na tyle definitywnie, że nigdy więcej nie udzieliła żadnego wywiadu, nie uczestniczyła w żadnych specjalnych memoriałach.

Aktorka była dwukrotnie zamężna, ale nie miała dzieci. Zmarła w wieku 91 lat w kalifornijskim Cathedral City z przyczyn naturalnych.

(Visited 16 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>